Terör saldırısında yaşamını yitirenlerin isimleri Beyoğlu’nda yaşatılacak

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ulvi Nasip, 13 Kasım’bile İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısında yaşamını yitirenlerin isimlerini ilçede yaşatacaklarını söyledi.

İstiklal Caddesi’nde, bombalı yıldırı saldırısının yaşandığı alanda AA muhabirine izah eden Şans, olayda 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 81 kişinin üstelik yaralandığını hatırlattı.

Felek, “Burada martir olan insanlarımız, yavrularımız, bebeklerimiz var. Beyoğlu Belediyesi kendisine onların isimlerini meydan, yavru bahçesi, kültür ve görüşme merkezi kabilinden yerlere vereceğiz. Beyoğlu’nda bala bahçeleri açıyoruz. Bu yerlere şehit çocuklarımızın isimlerini vereceğiz inşallah.” diye niteleyerek konuştu.

İstiklal Caddesi’ndeki yıldırı saldırısında 38 yaşındaki Gönül Özsoy ve 15 yaşındaki kızı Yağmur Uçar, 34 yaşındaki Yusuf Meydan ve 9 yaşındaki kızı Ecrin, 40 yaşındaki Fıkdan Topkara ve 27 yaşındaki eşi Lahut Elif Topkara hayatını kaybetmişti.

İstiklal Caddesi’nde teröre eş tepki

Öte yandan, bombalı saldırının yaşandığı alana ziyaretler sürüyor. Yenilenen platforma vatandaşlar, domestik ve ecnebi turistler, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri karanfiller bırakıyor. Terörün kınandığı görüngü durumunda ara sıra vatandaşlar yakarış ederek, hayatını kaybedenleri anıyor.

İstanbul Erzurum Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Üzüntülü, alanda yaptığı açıklamada, “Burada bu tiksindiren saldırıyı planlayanlar her hangi tasavvur yöneltmek istiyorsa, bilsinler kim Türkiye Cumhuriyeti Devleti çokça büyüktür ve koca Türk milleti, onun arkasında mıhlı kuvvetli durur. Onlar birlikte pekâlâ alıyorlarsa bu mesajı öyle alsınlar.” ifadelerini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu Firez Sanat Derneği Başkanı Fuat Bacaksız ise terörle mücadeledeki kararlı duruşları nedeniyle Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve İstanbul Güvenlik Müdürlüğü ilkin kalkmak üzere devlet kurumlarına teşekkürname ettiklerini söyledi.

Bacaksız, “Bizim adımız Diyarbakır, bizim adımız Mardin, soyadımız Türkiye.” dedi.

Terör saldırısını kınayan Tamlık Sivil Sosyete Kuruluşları 81 İl Platformu Kadın Kolları Genel Başkanı Kükremek Züleyha Yılmayan bile “Evvel olduğu kadar bugün üstelik insanı ve insanlığı katleden canavar dinç bu kurnazca hainler şurası bilsinler ki vatanımıza, milletimize, değerlerimize yapılan sunma ufak benzeri atak yahut bire bir hıyanet 85 milyonun birliğini, dirliğini, kardeşliğini bozmamıştır ve bozamayacaktır” diye niteleyerek konuştu.

???????

Share: