TMB Başkanı Ermiş, Daraç Dışı Üstencilik Hizmetleri Ödülleri Töreni’nde konuştu Açıklaması

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Ermiş, Ukrayna’nın fek olan altyapısının yeniden inşası için Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın nezdinde, Lviv’bile Tecim Bakanı Mehmet Muş eliyle imzalanan anlaşma zaptına ilişkin, “Bu mazbata kapsamında TMB adına müşavirlik firmalarımızla birlikte deli dolu rol üstlenmeye hazırız.” dedi.

Ermiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Sheraton Otel’dahi düzenledikleri “Ev Dışı Üstencilik Hizmetleri Ödülleri Töreni”nde yaptığı konuşmada, yetersiz dışı müteahhitlik projelerindeki yıllık cirolarıyla “Dünyanın Arz Nazik 250 Müteahhidi Listesi”ne giren firmaların başarılarını kutlulamak üzere bir araya gelindiğini söyledi.

Üstencilik sektörünün 1972 yılında başladığı mikro dışı faaliyetinde 2000’li yıllarda iri tıpkısı saldırış yaparak hemen herhangi bir ülkede kamer berrak baretlerle projeler üstlendiklerini tamlayan Aziz, Türk firmalarının, otoyollar ve havaalanlarından kurultay merkezlerine, raylı sistemlerden endüstriyel tesislere kadar hayata geçirdikleri çok mütenevvi projelerle dünyada benzeri marka haline geldiğini vurguladı.

Muazzez, Türkiye’birlikte deli dolu şekilde uygulanan amme-hususi iş birliği ve yap-işlet-devret projelerinde oluşan tecrübeyle bir nice ülkede turizm, erke, esenlik, muvasala ve albeni yolu projelerinde daha çok hoppadak müteahhit kendisine değil, yatırımcı ve işletmeci kendisine üstelik çalım aldıklarına dikkati çekerek, “Munzam değeri faziletli projelerimizin ve ihracatımızın artırılması amacıyla ‘öncü kuvvetimiz’ beceri danışmanlık sektörümüzün Tecim Bakanlığımızca sağlanan desteklerle güçlendirilmesinin önemini bu vesileyle açıklamak istiyorum.” diyerek konuştu.

Müteahhitlik firmalarının elde ettikleri başarıların peşi sıra, yıllık yıpranmamış proje hedefini güdük vade üzere 30 bilyon dolar namına düzeltilmiş ettikleri bilgisini veren Ermiş, şöyle bitmeme etti:

“Hedefimizi itidalli mehil üzere 50 milyar dolar yerine koruduk ancak iri umutlarla başladığımız 2022 yılında, elan ilk çeyrek altın dönem sona ermeden sâdır Rusya-Ukrayna Savaşı ile sarsıldık. Tabidir ki hepimiz yaşanan insanlık dramının aynı an önceki sona ermesini diliyoruz. Müteahhitlik sektörümüz açısından da gerçekleştirdiğimiz projeler zarfında vazıh ara şef Rusya ve akıbet yıllardaki payı giderek artan Ukrayna, bizlerin da vazgeçemeyeceği ülkelerdir. Liderliğinizde devletimizin benimsediği denge politikasıyla attığı yararlı adımlar amacıyla da özel şükranlarımızı sunuyoruz. Geçtiğimiz hafta içinde huzurunuzda, Ukrayna’nın tağyir olan altyapısının yeniden inşası amacıyla Lviv’üstelik Ticaret Bakanı’mız tarafından imzalanan mutabakat zaptı kapsamında TMB yerine müşavirlik firmalarımızla birlikte aktif caka üstlenmeye hazırız.”

“Sıkıntılı dışına Türk etkin götürmede ülkü yaşıyoruz”

Eren, akıbet yıllarda sınırlı dışına Türk etkin götürmelerini zorlaştıran sorunlara dahi değinerek, “Bunlardan birincisi, elverişsiz dışında istihdam ettiğimiz işçilerin ücretlerinin benzeri kısmının veya tamamının Türkiye’deki ailelerine ödenmesi ve maatteessüf o eşhas Türkiye’bile çalışıyormuş kabil algılanarak dirimlik vergisi gerçekleşme ettirilmesidir. Hazine ve Maliye Bakanlığımız bu konuyu son aylarda gündemine alarak yetersiz dışında etkin işçilere dirimlik vergisi istisnası getirilmesi çalışmasını başlattılar. Mümasil ilgileri amacıyla müteşekkir olduğumuz Sayın Bakan’ımızdan nihai iyice haberi bekliyoruz.”

İşçi-işveren uyuşmazlıklarının bazen avukatlık büroları aracılığıyla sömürme edilmesi zımnında bile dava yaşadıklarını bildiren Ermiş, şu değerlendirmede bulundu:

“Ensiz dışındaki ayrımsız şantiyemizde çalışmış, işin bitmesi veya iş değişikliği zımnında işverenden herhangi bir kalem hakkını alıp müstelzim ibranameleri imzalayarak ayrılan işçileri kâh avukatlık büroları memleketlerinde yahut yeni hareket yerlerinde bularak, kendilerine tıpkısı tutar mülk ödeyip vekaletname topluyor. Elan sonra çalışılmış talih mevzuatı veya şartlarını göz ardı ederek yahut gizleyerek konuya bilgili olmayan dışarılık mahkemelerinde şişman davalar açıyorlar. Serencam yıllarda bu asıl tazminatlar yeryüzü balaban firmalarımızı dahi sarsacak boyutlara ulaştığı için maalesef firmalarımız Türk işçisi yerine Irak Maşrık ülkelerinden işçi çalıştırmayı tercih etmek zorunda kaldılar. Üzülerek söylemeliyim kim çok henüz birkaç gelişim yaptığımız 2000’li yılların başlarında 90 bin olan Türk işçisi istihdam rakamımız, iş hacmimizin artmasına karşın 20 binlerin altına sakıt bulunmaktadır.”

Muazzez, Yargıtay’ın “açılan bu soy davalarda çalışılan mutluluk mevzuatının dikkate alınması” yönünde kabil kararlara imza attığına dikkati çekerek, “Bunun ihata haline getirilmesine gerekseme duyulmaktadır. Bunun birlikte Türe Bakanlığımız bile ayrıksı ülkelerdeki işlerle ilgilendiren bu tip davalar için Ankara ve İstanbul’de gâh mahkemeleri ruh mahkemesi adına belirler ve diğer mahkemelerde açılacak bu çeşit davaların bu mahkemelere aktarılmasını sağlarsa konunun stabil aynı çözüme kavuşması, ilgili ülkelerin mevzuatına bilge bu mahkemelerin verecekleri kararların adil olması sağlanacaktır. Başka ülkelerin imkanlarıyla 100 bin Türk çalışana mikro dışında istihdam hedefimiz amacıyla gereğinin yapılması hususunda talimatınıza ihtiyaç duyduğumuzu takdirlerinize arz ediyorum.” dedi.

Share: