Tokat haberi: Avrupa Hareketlilık Haftası Kapsamında Ankara Bahçelievler’de “Otomobilsiz Veriş Günü” Etkinliği Yapılacak

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle, Türkiye Belediyeler Birliği’nin millî koordinatörlüğünde 16-22 Ilkgüz günleri arasında kutlanacak Avrupa Cıvıltı Haftası kapsamında Ankara Bahçelievler Aşkabat Caddesi’nde “Otomobilsiz Alım Satım Günü” etkinliği düzenlenecek.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, bu yıl 16-22 Ilkgüz günleri ortada kutlanacak Avrupa Ruh Haftası kapsamında Ankara’daki etkinliklerin programını duyurdu. Hafta kapsamında 18 Eylül Alım Satım haset Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile Bahçelievler Aşkabat Caddesi’ndeki “Otomobilsiz Ilişki Haset” etkinliğinin bile ortamında bulunduğu yazılmış izah şöyle:

“Türkiye Belediyeler Birliği’nin millî koordinatörlüğü ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle planlı Avrupa Hayatiyet Haftası etkinliklerinin bu yılki sloganı ‘Çeşitlendir ve Bitmeme Et’. Bu yılın teması ise ‘Şehrini Kucakla’ oldu.

Avrupa Faaliyet Haftası kapsamında 17 Ilkgüz Cumartesi haset Altındağ’birlikte ‘Bisikletli Hareket ile Altındağ’ı Keşfet’ etkinliği düzenlenecek. Program kapsamında Altındağ Belediyesi ile Türkiye Belediyeler Birliği Avrupa Haraketlilik Haftası Lansman toplantısı bile Payitaht Kavim Bahçesi’nde gerçekleştirilecek.

Lansman toplantısının küşat konuşmalarını; Dışişleri Vekil Yardımcısı Avrupa Birligˆi Bas¸kanı Bu¨yu¨kelc¸i Faruk Kaymakçı, Avrupa Birligˆi Tuh¨rkiye Delegasyon Bas¸düşünce Bu¨yu¨kelc¸i Nikolaus Meyer-Landrut, Tuh¨rkiye Belediyeler Birligˆi Umumi Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Ankara Valisi Vasip Delice ve Altındağˆ Uray Bas¸us Doc¸. Dr. Asım Balcı yapacaklar.

Dünyada yeryüzü fazla belediyenin Türkiye’den katıldığı Avrupa Neşelilik Haftası kapsamında Ankara’bile 18 Eylül Iş günü ise, ‘Otomobilsiz Pazar Haset’ etkinliği düzenlenecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile hayata geçirilen bu aktiflik Aşkabat Caddesi’nde (Bahçelievler 7. Ana Yol) gerçekleştirilecek.

Bahçelievler 7. Ana Yol trafiğe kapatılarak ‘Büyük Ankara Bisiklet Turu’ düzenlenecek. Çiftteker Turu saat 11: 00’bile Kızılay AVM önünden başlayacak. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut’un da Kasıt Mumcu’dan Kızılay AVM’ye elektrikli otobüs ile akıntı ederek katılma göstereceği bu tınlamalı etkinlikte Ankaralılar namına Kızılay’dan Bahçelievler’e, 4 kilometre boyunca bisikletlerimiz ile ulaşımın keyfini süreceğiz. Karbon muvaffakiyetsiz, bozulmamış, çevreci ve daha makul altın almaşık ulaşıma özen çekeceğiz.

Bahçelievler 7. Ana Yol, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yoga, torunlar amacıyla atölyeler, dans ve DJ performansı üzere birçok etkinliğe ve konserlere de familya sahipliği yapacak.

“18 EYLÜL’DE CEZA KONSERİ OLACAK”

Başkentliler 18 Eylül Pazar günü akşamında, saat 20: 00’de ünlü rap şarkıcısı Ceza’nın ücretsiz ahali konserinde gönüllerince eğlenecek. Bütün etkinliklere ve Ukubet konserine tabii birlik Ankaralılar davetli.”

Avrupa Elektrik Haftası kapsamında Ankara’dahi düzenlenecek etkinlikler şöyle:

-17 Ilkgüz 2022 Cumartesi

10.30 II. Divan Önünde Buluşma

11.00 Başşehir Millet Bahçesine Cereyan

11.30 Avrupa Elektrik Haftası Tanıtım Toplantısı Açılış Konuşmaları

12.30 Aktiflik Alanı Stant Ziyaretleri

-18 Eylül 2022 Ilişki

Büyük Ankara Bisiklet Turu

Başlama Yeri: Kızılay AVM Önü

Saat: 11: 00-12: 00

Bitiş Yeri: Aşkabat Caddesi (Bahçelievler7.Cadde)

Otomobilsiz Ilişki Günü:

Vadi: Aşkabat Caddesi (Bahçelievler 7. Ana Yol)

Saat: 12.00 – 20.00

Ukubet Umum Konseri

Kayran: Anıtpark

Saat: 20.00

-19 Eylül 2022 Pazartesi

“Benim Tercihim Derrace” Mevzulu Söyleşi

Konuşmacı: Melih Şentürk Metin Beslenme ve Hareketli Yaşam Koçu

Saha: Derrace Kampüsü/Batıkent

Saat: 13.00-14.00

“Kadınlar İçin Bisiklet Sürüş Eğitimi”

Düz: Velespit Kampüsü/Batıkent

Saat: 14.00-16.00

-20 Ilkgüz 2022 Salı

“Sürdürülebilir Kentsel Neşelilik Nedir?” Mevzulu Panel

Kayran: Ankara Kent Konseyi Kabul Yeri/Deneyimsizlik Parkı

Saat: 14.00-15.00

-21 Eylül 2022 Çarşamba

Eryaman Çiftteker Yolu’nda Elektrikli Derrace Sürüşü

Meydan: Eryaman Çiftteker Yolu

Saat: 14.00-15.00

-22 Ilkgüz 2022 Perşembe

İşe Bisikletle Gidiyorum Toplumsal Iletişim Araçları Kampanyası

Saat: 08.00-17: .00

Derrace Kampüsü’nde Bisiklet Oyunları ve Oryantiring

Saha: Velespit Kampüsü/Batıkent

Saat: 14.00-16.00

Share: