Tokat haberi | Tokat’ta 260 bin dönüm arazide mecbur sulama sistemiyle su tasarrufu sağlanacak

YANLIŞSIZ Parti Tokat Saylav Mustafa Arslan, kentte 260 bin dönüm arazinin ilişkin sulama sistemine geçilmesi üzere hazırlanan 3 bilyon lira bedelli projenin ihalesinin ilk teşrin ayında yapılıp çalışmalara başlanacağını araz. Arslan, “Eskiye oranla akarsu kullanımında 3’te 1 oranında artırım sağlanmış olacak” dedi.

Tokat’ta Kazova bölesinde 260 bin dönüm arazide bağlı sulama sistemine geçilmesi üzere Çap Su İşleri 7’nci Havza Müdürlüğü proje hazırladı. Bütün 3 bilyon liralık bedelli projenin ihalesi teşrinievvel ayında yapılacak. Hazırlanan ilişkin sulama sistemi projesiyle, sulamada zayi gizliden gizliye suların önüne geçilip, almanak olarak eskiye bakarak 3’te 1 oranında su tasarrufu sağlanacak. 260 bin dönüm arazide yabanıl sulamayla almanak yaklaşık 180 milyon metreküp su kullanımı yapılırken, tutkun sulamayla bu misil almanak 110 milyon metreküpe inecek.

‘DAHA VERİMLİ ÜRETİM GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

Konuyla ait bilgi veren DÜRÜST Fırka Tokat Mebus Mustafa Arslan, “Bu sene hasatta çiftçimizin yüzü güldü. Önümüzdeki yıllar üzere hazırlıklarımız bitmeme ediyor. Azık krizinin önemi pandemiden sonraları elan üstelik çok ortaya bundan sonra. Önümüzdeki yıllarda dünyada sakıncasız besin önemi henüz de artacak. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Tokat’ta tarım sulama altyapısı için ağır icraat yapıyoruz. Bu çalışmaları gücük zamanda hayata geçireceğiz. Tokat’ta Kazova bölgemizdeki bol topraklarımızda nazik tıpkısı sulama projesini hayata kılmak üzere ‘Bismillah’ dedik, başladık. Önümüzdeki ay proje ihalesini yapacağız. 260 bin dönüm araziyi sadık sulamaya kavuşturacağız. Kâin sulama şebekesiyle yıllık 180 milyon metreküp akarsu sarfiyatı olurken, kapalı sulamayla alay malay bu gider miktarı 110 milyon metreküpe düşecek. Daha mübarek, daha zinde bire bir istihsal gerçekleştireceğiz. Bu projenin maliyeti bugünkü fiyatlarla 3 milyar lira üzerindedir. Bizim 7 ovamız bu mecbur sulama sistemi programı içerisinde olacak” dedi.Share: