Tokatlılar Sancaktepe’de buluştu

Sancaktepe Belediyesi ve Tokat Valiliği teşrikimesai ile hayata geçirilen ‘Büyük Tokatlılar Buluşması ve Tokat Günleri’ programı esbak akşam ezanı başladı. İstanbul’daki Tokatlıları bire bir araya getirmeyi amaçlayan aktiflik, 16-18 Ilkgüz tarihleri arasında üstelik misafirlerini ağırlamaya devam edecek.

Sancaktepe Belediyesi Etkinlik Alanı’nda gerçekleşen programda Tokat ilinin lokal lezzetleri, Tokat’a özgü ahali oyunları ve konserler ile katılımcılara dörtköşe anlar yaşatıldı. Üç dönme boyunca bitmeme edecek etkinlikler kapsamında birinci gün kurulan Tokat Yerel Mahsulat Çarşısı’nda programın açılışı gerçekleşti. Bateri, zurnaların haremlik ettiği açılışa Tokat’tan mevrut dansçılar, Tokat’a başmaklık halk oyunlarını oynadı. Etkinliğe gelen vatandaşlar birlikte dansçılarla alay malay halay çekerek sevinçli anlar yaşadı.

Programa, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat Şehremini Eyüp Eroğlu, Sancaktepe Belediye Reisi Şeyma Döğücü ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

“SANCAKTEPE’DE GÜZELCE BİR TOKAT HAVASI ESTİRECEĞİZ”

Sancaktepe’da üç dönem sürecek benzeri organizasyonun açılışını yaptıklarını belirten Sancaktepe Belediye Reisi Şeyma Döğücü, “Tokatlılar buluşuyor adı altında İstanbul’daki bütün Tokatlıları ve Sancaktepemizdeki Tokatlı kardeşlerimizin hepsini 3 dönme süresince hem misafir edeceğiz hem dahi onları özlük kültürlerine ilişik yemekleriyle, müzikleriyle, domestik sanatçılarıyla buluşturacağız. Türlü ikramlar ve çalgı ziyafetleriyle Sancaktepe’dahi domuzuna bire bir Tokat havası estireceğiz. Yenikapı ve Maltepe’den sonra Sancaktepe’nin birlikte hemşeri buluşmalarına karı sahipliği yapabileceğini buradan duyuruyorum. Bilcümle Tokatlı hemşerilerimizi Sancaktepe’ye davet ediyorum. Sancaktepe’deki Tokatlılar Derneği ve Tokat Konfederasyonunun da desteği ile Tokat Belediye Reisi Eyüp Eroğlu, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve milletvekillerimizin katılımıyla ferda saat 17.00’üstelik Tokatlılar buluşmasını Sancaktepe degaje muammer olacağız” dedi.

“TOKAT’A GİTMEK ISTER, BİZ BURAYA GELDİK AMA BURADAN BILE SİZLERİ TOKAT’A BEKLİYORUZ”

Tokat Şehremini Eyüp Eroğlu ise “Zaman başladı, üç çağ boyunca birlikte bitmeme edecek. Kestirmece 700 bine mümasil Tokatlı İstanbul’birlikte yaşıyor ve onların galiba tıpkı kısmı esasen Sancaktepe’üstelik bulunuyor. Ben başkanıma Sancaktepe’dahi Tokatlılara bu imkanı sağladığı üzere teşekkürname ediyorum.  Kezalik cemiyet başkanımıza üstelik bir şekilde Tokatlıları buluşturduğu üzere teşekkürname ediyoruz. Tokat’ın mutfağı, sanatı, kültürü ile burada 3 periyot süresince Tokat rüzgarı esecek. Bugün buraya geldik, ferda de yine burada tören düzeni açılışı gerçekleşecek.  Orada üstelik bulunacağız, hepinizi bekleriz. Kırnak olsun deyip, bu sunturlu etkinliğin devamlılığını irade ettiğimi buradan de dile getirmiş olayım. Sonuç adına şunu söyleyeyim; Tokat’a gezmek lüzumlu, tığ buraya geldik ama buradan bile sizleri Tokat’a bekliyoruz” diye konuştu.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu bile İstanbul’birlikte gurbette sıla özlemi çeken kişilerin ayrımsız araya geleceği ve stresini, yorgunluğunu atacağı domuzuna tıpkısı yassı oluşturulduğunu belirtip emeği geçen herkese teşekkürname etti.

Share: