Torun: “Terör Örgütleriyle Dal Kola Giren, Fetö’yü Besleyip Büyüten, PKK ile Masaya Oturan Tıpkısı İktidardan Algı Dersimiz Yok”

Vukuf: MEHMET AKGÜN – Alıcı: EKSIKSIZLIK SEVİNDİRİCİ

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, Ordu’bile; “Teröristlerin pabuç numaralarına kadar biliyoruz’ deyip saldırılara bariyer olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz hiçbir türel teftişten takiye etmez. Mecmu belediyelerimiz şeffaftır. Ancak terör örgütleriyle kol kolalama giren, FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan bir iktidardan da matlup dersimiz yoktur” dedi.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Reisi, zaman Ordu’bile bir araya geldi. Büyükşehir Uray Başkanları Buluşması’nın küşat konuşmasını işleyen CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun şunları söyledi:

“BELEDİYELERİMİZ TAMAM BASKILARA RAĞMEN İKTİDARIN VEREMEDİĞİ HİZMETLERİ VATANDAŞLARIMIZA ULAŞTIRIYOR”

“Bizim belediyelerimiz tamam baskılara karşin iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlarımıza ulaştırıyor. Bu tarım alanında oluyor, eriştirme birlikte oluyor, toplumsal yardımlarda oluyor. Bugün Türkiye’birlikte tıpkı soylu erki kriz yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma yolunda benzeri savaş varsa genişlik balaban unsurları sizlersiniz. Sizlerin sayesinde on paralık değilse vatandaşlarımız biraz kan alabiliyor. Verdiğiniz hizmetler bu dönemde ve pandemi döneminde bile haddinden fazla kıymetliydi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİMİZİN TOPLAMDA 32 MİLYAR LİRAYI BULAN KREDİLERİ SARAYDA ONAY BEKLİYOR”

Fakat nüfuz, bu hizmetleri engel olmak için seçkin soy yola başvuruyor. Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor. Belediyelere ayrılan büyüklük yardımlarının yüzdelik 90’ından ilavesi sadece kuvvet belediyelerine aktarılıyor. Amme bankalarından kredi alamayan belediyelerimiz, mahdut dışından emniyet bulduğunda dahi nüfuz engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 bilyon lirayı bulan kredileri sarayda müsaade bekliyor.

“SAMİMİYSENİZ SİZ EVVEL KENDİ BELEDİYELERİNİZDEKİ SU FATURALARINI DÜŞÜRÜN”

Bu gerçeklere rağmen Erdoğan başta atılmak için bütünü sıraya girmiş, belediyelerimizi eleştiriyor. İğneden ipliğe rastgele şeye bindirim yapanlar, akarsu faturaları üzerinden birlikte, takanak yaratmaya çalışıyor. ‘İstanbul’de şehremaneti başkanlığı yaptım’ diyerek övünen Erdoğan’a hatırlatalım. Belediyelerin su temininde yer büyük giderleri enerjidir, neşelilik kullanır. Hem belediyelere tecimevi tarifesi üzerinden pahalı cıvıltı vereceksin, hem belediyelerin kullandığı elektriğe 9 ayda yüzde 200 zam yapacaksın, sonradan çıkıp belediyeleri eleştireceksin. Güç hırsız misali aile sahibini bastırmaya çalışacaksın. Erdoğan’a: Namevcut öyle plaçka diyoruz. Samimiyseniz siz geçmiş zat belediyelerinizdeki akarsu faturalarını düşürün.

“YASA TEKLİFİNİ BUGÜN KABUL EDİN, YARIN SU FATURALARI DÜŞSÜN”

Tığ CHP adına, belediyelerin mali yapılarının güçlendirilmesi için yasa teklifi hazırladık. Hodri yer: Kanun teklifini zaman kabul edin, yarın akarsu faturaları düşsün. Samimiyetinizi üstelik bilcümle milletimiz görsün. Erte Kavim İttifakı’nın iktidarında bunları katiyetle gerçekleştireceğiz.

“YANGIN YERİNDE PARTİZANLIK YAPTIKLARI, SAYIŞTAY RAPORUYLA TESCİL EDİLDİ”

İktidarın belediyelerimize yönelik iftiralarından biri da esbak Sayıştay raporlarında ortaya imdi. Hepimiz hatırlıyoruz: Erdoğan, öz sorumluluğundaki orman yangınları üzerinden birlikte belediyelerimizi eleştiriyordu. Sayıştay’ın Orman Genel Müdürlüğü raporunda, ‘yangınlar sırasında belediyelerle yeterli teşrikimesai yapılmadığı’ belirtildi. Yani cuşiş durumunda partizanlık yaptıkları, Sayıştay raporuyla tescil edildi. Demincek az buçuk vicdanınız kaldıysa çıkın, size rağmen, aralıksız yangınla savaş fail belediyelerimizden defo dileyin.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA BELEDİYELERİMİZ İÇİN ÖZEL BİRİM KURULDUĞUNU İYİ BİLİYORUZ”

İktidar gelişigüzel engeli çıkarıyor ancak belediyelerimiz, kül engelleri halkımızla alay malay aşıyor. Burada kudretli olamadığını gören erk, şimdilerde baskının dozunu artırmayı tercih etmiş görünüyor. Sazak Büyükşehir Belediyemizde şahit olduğumuz kadar, ağız ağıza takanak operasyonlarıyla şehremaneti başkanlarımızı harcamak istiyorlar. Biz, İçişleri Bakanlığı’nda belediyelerimiz üzere özel vahit kurulduğunu gani biliyoruz. Talimatlı müfettişlerin gönderildiğini gani biliyoruz. ve iktidara şurası söylüyoruz: Sizin yıldırı çabalarınız da, öz saygı suikastlarınız üstelik bize sökmez. Bizde korkup sinecek şehremini birlikte, sizin takanak oyunlarınıza yedirecek şehremaneti bile başkanı yoktur.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI KARALAMAYA ÇALIŞMAK, GİTMEKTE OLAN BİR İKTİDARIN ACİZLİĞİNDEN BAŞKA BİR MOLEKÜL DEĞİLDİR”

Belediyelerimizdeki işe alımlar mevzuata uygundur. Adli sicil kağıtlarını veren Türe Bakanlığı’dır. Tıpkısı kişinin işe girdikten sonra yanlışlık işleyip işlemediğini izleme edecek olan üstelik İçişleri Bakanlığı’dır. Asayiş soruşturmalarını yürüteç üstelik İçişleri Bakanlığı’dır. rastgele etkin üzerine somut suç ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu geçmişte İstanbul’a, bir nice belediyemize dahi yaptınız hiçbir husus bulamadınız bulamayacaksınız. Nakız böyleyken, iktidarın sorumlu olduğu amal üzerinden uray başkanlarımızı karalamaya gitmek, gitmekte olan tıpkısı iktidarın acizliğinden ayriksi benzeri öz değildir.

“SALDIRILARA BARIYER OLAMAYANLAR BİZE SALDIRARAK BECERİKSİZLİKLERİNİ GİZLEYEMEZLER”

‘Teröristlerin ayakkabı numaralarına büyüklüğünde biliyoruz’ deyip saldırılara engel olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz hiçbir türel teftişten ihtiraz etmez. Tamlık belediyelerimiz şeffaftır. Fakat terör örgütleriyle dal kola giren, FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan bir iktidardan birlikte alacak dersimiz yoktur.

“ATATÜRK’ÜN SÖZLERİNDEN BU KADAR MI RAHATSIZ OLDUNUZ?”

İzmir Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız, İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümünde gösterişli aynı tebrik kartı töreni hazırladı. Bu coşkuya eş olamayanlar birlikte kutlamaları gölgelemek amacıyla ne yapacaklarını şaşırdı. Görüyoruz ki üzerinden tahminî benzeri kamer geçmesine karşin acıları bibi geçmemiş. Başkanımız hakkında, sudan sebeplerle, 30 sene önceki işlerden ortalık 3 ayrı sormaca izni verdiler. Gözlemek istiyoruz: Bu büyüklüğünde mı korkuyorsunuz? Atatürk’ün sözlerinden bu kadar mı tasalı oldunuz? Tıpkısı sefer henüz söylüyoruz: Siz İngiliz zırhlısıyla ülkeden kaçanların yanındasınız, bizim yerimiz ise milli savaşım saflarıdır. Ne yaparsanız yapın, ne soruşturmayı açarsanız açın başaramayacaksınız. Tek uray başkanımıza tıpkısı santim mankafa adım attıramayacaksınız.

“DERİN BİR YOKSULLUĞA MAHKÜM ETTİLER. VE ARTIK MİLLETİMİZİN GÖZÜNDEN DA GÖNLÜNDEN DAHI DÜŞTÜLER”

Yoksullukla, yasaklarla ve yolsuzlukla savaşım edeceğiz diye iktidara gelenler, tamam bu sorunları derinleştirdiler. Halkımızı koyu tıpkı yoksulluğa mahküm ettiler. ve çıktı milletimizin gözünden dahi gönlünden dahi düştüler. Demincek koltuklarını korumak için yeniden kutuplaştırmaya yatırım yapıyorlar. Biz, parçalanmamiş belediyelerimizle, insanlarımızın hayat standardını yükseltmeye çabalıyoruz. Ama onlar henüz bol şartlarda seyretmek isteyenleri dun, yani basık bire bir rağbet ortamında olmakla suçluyor. Türkiye’de dolgunca olan ne varsa, ongun bakım eden ne hava varsa karşı çıkıyorlar. Türkiye’yi ayrımsız vasatlığa terhis etmek istiyorlar. Ancak bizler, bu adamakıllı ülkemizi vasatlığa de kötülüğe birlikte kutuplaştırmaya birlikte asla doğrulama etmeyeceğiz.

“KENDİSİNE DAHA EVCIL SEÇİM OLMADAN BELEDİYE SAYIMIZI ARTIRDIĞI İÇİN DAHI TEŞEKKÜRNAME EDİYORUZ”

Erdoğan herhangi bir konuşmasında ’14 büyükşehir şehremaneti başkanları var’ diyor. Büyükşehirlerimize 3 uray eklediği üzere da Erdoğan’a teşekkürname ediyoruz. Unutmasın yapılacak önümüzdeki evvel domestik seçimde 30 büyükşehrimiz olacak. Namına elan yerli seçme olmadan uray sayımızı artırdığı üzere bile teşekkür ediyoruz.”

Share: