TPAO, Karadeniz’in tabanına çelikten kent kuruyor

Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı (TPAO), Karadeniz gazının karaya ulaştırılması için Filyos açıklarında bahir tabanına ‘çelikten aynı şehir’ kuruyor.

TPAO, Karadeniz gazını karaya yansıtmak amacıyla hem karada hem dahi denizde geceli gündüzlü demeden çalışıyor. Bu çerçevede Sakarya Doğal Gaz Sahası’nın tabanına mudmat çelik ayak tabanı yerleştirerek, zeminde mukavemetli bir kampüs hazırlıyor. Denizde bitmeme fail çalışmaların bildirme koskocaman ayağını mudmat ekipmanlarının deniz tabanına kurulumu oluşturuyor. Mudmat takım, bahir tabanına yerleştirilen muhtelif ekipmanlar için destek görevi görecek. Bu ameliyat, ‘evin temelinin yerleştirilmesi’ adına değerlendiriliyor.

Ekipman kurulumunun tamamlanmasının ardından bahir tabanına ağırbaşlılık dağıtılacak ve henüz stabil bire bir kampüs müesses olacak. Kuvvetli tıpkı çelikten zeminin kurulmasına, yetişkin bire bir dönemecin tamamlanması olarak bakılıyor. Deniz tabanına kurulacak olan ekipmanların yerleştirilmesi ile eş anlı yerine, kişmiri işleme tesisleriyle ilişik hazırlıklar dahi akıbet hız bitmeme ediyor. İki adımın tamamlanması sonrasında üçüncü aşama namına bunların arasındaki borazan hatları birleştirilecek.

İki adet asıl boru yolu, koruyucu boru yolu ve esas taharri ünitesinin serilmesi işleminin tamamlanması neticesinde bu kocaman operasyonda hazırlıklar sona yaklaşmış olacak. Sakarya Doğal Gaz Sahası Geliştirme Projesi, bulunduğu Zonguldak ili Filyos ve kasaba bölgesini enerji üssü haline getirerek, kesim ekonomisini canlandırma ve kalkındırmada kocaman benzeri lüks oynayacak. Projenin ilk fazında günce 10 milyon metreküp, ikinci fazında ise 40 milyon metreküp gazın vatandaşın kullanımına sunulması hedefleniyor. – ZONGULDAK

Share: