TRAFİK KAZALARI MOBESE KAMERASINDA

EMNİYET Umumi Müdürlüğü, 260 kişinin hayatını kaybettiği, 30 bin 297 kişinin ise yaralandığı orak ayı ayında meydana gelen ve mobese kamerasına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı.

Emniyet Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, orak ayı ayında meydana mevrut trafik kazalarından Adana, Burdur, Hatay, İzmir, Kütahya, Malatya, Niğde, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Tunceli da mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Trafik Başkanlığı verilerine göre temmuz ayında, Türkiye genelinde 213’ü sima, 18 bin 693’ü yaralanmalı, 22 bin 857’si hasarlı başlamak amacıyla toplam 41 bin 763 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 30 bin 297 dirilik yaralandı, 260 gönül de hayatını kaybetti. Yılın evvel 7 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1180’e çıktı. Temmuz ayında yer çokça kaymakamlık trafik kazası, İstanbul’da oldu. İstanbul’da kişi, yaralanmalı ve maddesel hasarlı toplanmış 4 bin 503 kaymakamlık meydana geldi, bu kazalarda 10 yaşama hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Yer az kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Bayburt ve Hakkari oldu. Temmuzda 19 bin 254 güdücü dahi alkollü adına açacak kullanırken yakalandı. Denetimlerde 1 milyon 661 bin 318 gidiş geliş cezası uygulanırken, 108 bin 676 vasıta ise trafikten menedildi.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında yer kesif tanıdık çoban hataları, şöyle sıralandı

‘Araç hızını misil, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, munsap argıt ve kaplamanın az olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit strateji ve tahvil kuralına uymamak, arkadan darp, dolaşma kurallarına uymamak, kırmızı çerağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, kayıt giremez gidiş geliş işareti kâin yerlere vira etmek, sâri ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı ayırmak, alkollü adına miftah gidermek, ekstrem dakikasında kurgu çalmak, geçme yasağı olan yerlerden salmak ve hatalı şekilde veya haram olan yerlere park etmeköShare: