Trakya’dan Pakistan’daki dominant bölgesine gıda malzemesi gönderildi

Edirne ve Kırklareli’nde, Pakistan’daki selzedeler amacıyla hazırlanan gıda malzemesi gebe müzaheret tırları, dualarla uğurlandı.

Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Kıran ve Acil Uzanım Müdürlüğünce (AFAD), sivil topluluk kuruluşlarının katkılarıyla içerisinde un, yağ ve düğü üzere anne besin malzemelerinin saha aldığı bin azık kolisi hazırlandı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’da yaşanan baskın felaketinin ülkede vahim tahribata posta açtığını söyledi.

Pakistan halkına önceki olsun dileklerini ileten Vali Kırbıyık, arkalama kampanyasına destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkürname etti.

Türkiye ve Pakistan ortada tarihten gelen sağlam bent bulunduğunu rapor eden Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Pakistan ve Türkiye halkları ortada tarihî akva bağlar var. Tığ hangi ant zora ve yük düşsek Pakistan halkı yanımızda olmuştur, Kurtuluş Savaşı örneğinde olduğu kabilinden… Bugün dahi onlar gerçekten yüz yılın başat felaketlerinden birini yaşıyor. Çok sakil tahribatlara yol açmış ayrımsız yeğin felaketi, çok aşkın insani arkalama malzemesine gerekseme duyuluyor. Bu noktada İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımızın öncülüğünde bire bir yardım kampanyası başlatıldı. İlimizden birlikte zaman ilgilendiren odalarımızın koordinasyonunda Edirne Tecim ve Uran Odası, Edirne Ticaret Borsası, Keşan Ticaret ve Uran Odası, İpsala Tecim Borsası ve Trakya Birlik’in katkılarıyla kısaca bin gıda kolisi hazırlandı.”

Selzedeler amacıyla hazırlanan müzaheret tırı Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt eşliğinde edilen duanın arkası sıra yola çıktı.

Uğurlama programına Edirne AFAD İl Müdürü Ulu Altındal, göz ve borsa başkanları ve AFAD personeli da katıldı.

Share: