Trakya’dan Pakistan’daki sel bölgesine gıda malzemesi gönderildi

Edirne ve Kırklareli’nde, Pakistan’daki selzedeler için hazırlanan besin malzemesi yüklü yardım tırları, dualarla uğurlandı.

Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Kıyamet ve Müstacel Format Müdürlüğünce (AFAD), sivil sosyete kuruluşlarının katkılarıyla içerisinde un, yağ ve pirinç üzere temel azık malzemelerinin saha aldığı bin azık kolisi hazırlandı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’da yaşanan dominant felaketinin ülkede güç tahribata defa açtığını söyledi.

Pakistan halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Ilbay Kırbıyık, arkalama kampanyasına destek veren çekicilik ve kuruluşlara teşekkür etti.

Türkiye ve Pakistan ortada tarihten gelen akva bağ bulunduğunu anlatım fail Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Pakistan ve Türkiye halkları ortada tarihî akva bağlar var. Biz ne devir zora ve denge düşsek Pakistan halkı yanımızda olmuştur, Halas Savaşı örneğinde olduğu gibi… Zaman da onlar doğrusu yüz yılın sel felaketlerinden birini yaşıyor. Çokça yavaş tahribatlara yol açmış bire bir sel felaketi, çokça çok insancasına müzaheret malzemesine gerekseme duyuluyor. Bu noktada İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımızın öncülüğünde benzeri arkalama kampanyası başlatıldı. İlimizden dahi bugün ait odalarımızın koordinasyonunda Edirne Tecim ve Sanayi Odası, Edirne Ticaret Borsası, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, İpsala Ticaret Borsası ve Trakya Birlik’in katkılarıyla tahminî bin gıda kolisi hazırlandı.”

Selzedeler üzere hazırlanan arkalama tırı Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt eşliğinde edilen duanın ardından yola daha çok.

Uğurlama programına Edirne AFAD İl Müdürü Mehabetli Altındal, dide ve borsa başkanları ve AFAD personeli da katıldı.

Kırklareli

Kırklareli’nde, dominant felaketi nedeniyle el günler hayatiyetli Pakistanlılar üzere hazırlanan azık aylı arkalama tırı, dualarla uğurlandı.

Valilik koordinesinde, İl Kıyamet ve Ivedili Kapsam Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin desteğiyle hazırlanan kolilerin yüklendiği tırın, Pakistan’a hareketi öncesinde il önünde tören düzenlendi.

Vali Birol Ekici, Pakistan’da müfrit yağmurlardan ufuk 33 milyon insanın etkilendiğini söyledi.

Çokça sayıda insanın hayatını kaybettiğini anlatım eden Ekici, Pakistanlı vatandaşlara muavenet etmek amacıyla arkalama kampanyası başlatıldığını kaydetti.

Kampanyanın bitmeme ettiğini vurgulayan Ekici, “İlimizden 5 tır arkalama malzemesi göndereceğiz. Bu tırların ilki bugün gönderildi. Diğerlerini da bu hafta teslim edeceğiz ve bu yardımları sürdüreceğiz. Orada kardeşlerimiz açken, bizim burada tok olmamız veya bu konudan erinçsiz olmamamız tür değil. Onun amacıyla Türk halkının ahi Pakistan halkına yardımlarını il koordinesinde ilettiğimiz için çokça sevinçliyim. Sizlere bu kampanyaya karışma olduğunuz amacıyla çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

Konuşmaların arkası sıra İl Müftüsü Yusuf Eviş yoluyla yakarış okundu.

Tırın hareketi öncesi Vali Üstün Faik İlkokulu 4. derslik öğrencisi Ramadan Kartal, oyuncağını Pakistanlı çocuklara gitmek üzere Ilbay Ekici’ye doğrulama etti.

Vali Ekici, çocuğu duyarlılığından ortalık teşekkürname etti. Tır henüz sonraları yola çıktı.

Share: