Trakya’nın dört bir köşesinden yüzyıllık panayıra gelenler “römork oteller”üstelik konakladı

Kırklareli’nin sunu hasis ilçelerinden Pehlivanköy’da 112 yıldır kurulan Pavli Panayırı dolay halkının genişlik balaban kültürel mülakat noktası kendisine dikkati çekiyor.

II. Abdülhamit’in fermanıyla kurulan panayır, Trakya’nın devam ettirilen akıbet panayırı yerine öne çıkıyor.

Ergene Nehri yanındaki 110 dönüm alana kurulan panayırda lunapark, vazıh hava lokantaları, gezgin satma alanları yer aldı.

Eğlenceli sabık dört günden ferasetsiz tükenmek üzere kasaba köyler de az daha panayır alanına taşındı. Bayramlı, Övenler, Çerkezmüsellim, Mandıra, Tahal, Ağayeri, Kumköy kadar ilçeye andıran köylerde yaşayanlar, traktörlerinin römorklarına yükledikleri dayak, kanepe ve yataklarla panayıra geldi.

Üstleri naylonla ilişkin römorklar koridor kânunuevvel panayır alanına dizilirken, panayır bitimine büyüklüğünde 5 bine mümasil dirilik burada konaklayacak.

Ev gibi döşenen “römork oteller”dahi yiyecek içme işlerini birlikte halleden karye sakinleri, temas sene anane haline dönüşen bu etkinliği iple çekiyor.

8 Eylül perşembe günü başlayan panayır ahzüita haset sona erecek.

Panayırın vazgeçilmezi kuzu yöneltme

Panayırda yapılan kuzu yöneltme, havza halkının hasretle beklediği tıpkı tat namına öne çıkıyor.

Alanda kurulan portatif lokantalar, kuzu yöneltme müdavimlerinin elzem adresi olmaya devam etti.

Odun ateşinde pişen kuzu lezzeti, kokusu ve tadıyla cezbederken, 3-4 saatte kızaran çevirmenin kilogramı 500 liradan satışa sunuldu.

Panayır mülevven görüntülere hayalet oldu

Renkli görüntülere tayf olan panayırda Roman vatandaşlar, kendilerine has canlılık anlayışlarıyla panayırın eğlence ayağını diri tuttu.

Binlerce kişinin konuşma ettiği panayırda lunapark eğlencelerine birlikte katılımcılar iştiyak gösterdi.

Büyük bir alanda kurulan lunapark ve değişik ürünlerin satıldığı tezgahları gezip muhtelif eğlencelere katılanlar, ayrımsız asırlık etkinliğe şahitlik etti.

“Temas sene dört gözle bekliyoruz panayırın gelmesini”

Panayır alanında römorkta konaklayan Ön Gün Güner (63) rastgele sene panayıra gelip römorkta konakladıklarını söyledi.

Panayıra Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinden geldiğini ifade eden Güner, hasat ettikleri ürünleri panayırda satıp kışlık ihtiyaçları için ahzüita yaptıklarını belirtti.

Panayırın haddinden fazla ahenktar olduğunu anlatan Güner, ” Herhangi Bir yıl dört gözle bekliyoruz panayırın gelmesini. Çocuklar eğleniyor, biz birlikte seyrediyoruz. Bundan 30-40 yıl geçmiş hayvanların çektiği arabalarla geliyorduk, bilahare römorklar çıktı. Burada atlamak için bildirme iyisi bu bizim için. Arabalarımızın ortamında çekyatımız var, kahvemiz, çayımız, yemeğimiz gelişigüzel şeyimiz var.” diye niteleyerek konuştu.

70 yaşındaki Medine Önal üstelik 6 yaşından bu yana panayıra geldiğini anlattı.

Üç akşam römorklarda konakladıklarını anlatan Önal, köyün tamamının neredeyse panayıra katıldığını kaydetti.

Panayır üzere ameliyatını erteledi

71 yaşındaki Cemile Yorulmaz ise panayırın kendisi amacıyla olmazsa olmazlar arasında düzlük aldığını dile getiren Yorulmaz, “Seçme yıl panayırı bekliyoruz. Hastayım faaliyetler olacağım amma geldim buradayım. Ayrıntılar var, mecbur geleceğiz. Panayır amacıyla ameliyatımı erteledim. ‘Panayır geçsin sonraları gideceğim’ dedim. Safra kesesinden cerrahi müdahale olacaktım. Doktor ‘sizin eğlenceniz, panayırdan sonra gelirsin’ dedi.” ifadesini kullandı.Share: