Trakya’nın yüzyıllık eğlencesi “Pavli” 112’nci defa kuruldu

Trakya’birlikte 112’nci defa kurulan, yörede “Pavli” olarak anılan Pehlivanköy Panayırı pazar gününe büyüklüğünde yalınlık kalacak.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Hükümdar II. Abdülhamid’in fermanıyla 1910 yılında kurulan ve bugüne büyüklüğünde bitmeme ettirilen Pehlivanköy Panayırı’nın açılış töreninde, etkinliğin 112 yıldır sürdürülmesinin emek gerektirdiğini söyledi.

Ekici, panayırın arsıulusal alana taşınması amacıyla ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel da Sultan II. Abdülhamid’in fermanıyla kesim halkının bağlantı ve beraberliğinin sağlanması üzere kurulan panayırın, Trakya’nın yeryüzü eski ve ayakta artan yegâne panayırı olduğunu bildirdi.

Panayırın havza halkı amacıyla çokça yetişkin olduğunu vurgulayan Açıkel, şunları kaydetti:

“Panayırımız 400 esnafın katılımı ile 110 dönümlük bir alanda kurulmakta olup, mıntıka halkının yetiştirdiği, ürettiği, satışa sunduğu, hasat sonu eğlendiği, mevsimsel ve yıllık ihtiyacını karşıladığı şişman benzeri eğlence ve aksata merkezidir. Rastgele yıl şişman gönülden beklenen panayırımız toprak halkının coşku ve ahzüita ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürürken benzeri yandan de geleneklerin kültürün yaşatılmasında da muhteşem gösteriş üstlenmektedir. Bölgenin içtimai ve kültürel değerlerine üstelik katkılar sunmaktadır.”

Programda CHP Kırklareli Saylav Vecdi Gündoğdu ile Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Mesabe Albayrak bile konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından el oyunları ile mehteran ekibi gösteri sundu. Ilbay Ekici ve beraberindekiler elan sonra panayırın açım kurdelesini kesti.

Pehlivanköy Panayırı, 11 Ilkgüz Veriş gününe büyüklüğünde peyda kalacak.

Share: