TSB’den düzey uyarısı: Sigorta poliçe bedelleri güncellenmeli

Türkiye Sigorta Birliği, döviz kurlarındaki yükseliş ve özge meydan dinamiklerindeki elektrik dolayısıyla, sigorta yaptırıldığı tarihe bakarak değerleri artan makine, donatı, ham husus, hane ve işyerleri ile değişik mal varlıklarının sigorta bedellerinin, aktüel çevre değerini yansıtacak şekilde banko rötuşlu edilmesinin mağduriyetlerin önüne geçeceğini açıkladı.

Türkiye Sigorta Birliği’nden (TSB) yapılan duyuruda; sigorta sözleşmesi yapılırken belirlenmesi gereken hususlardan bildirme öncelikli olanının ‘sigorta bedeli’ olduğu hatırlatıldı. Sigorta bedelinin ise sigortalanan kıymetin rayiç fiyat olduğuna dikkat çekilen TSB açıklamasında şu ifadelere vadi verildi: 

“Sigorta bedelinin akıllıcasına belirlenmesi, hasar oluştuğunda mağdurluk yaşanmaması için sonuç evre önemlidir. Döviz kurlarında yaşanan acul derece artışı, özellikle ticari işletmelerin varlıklarının sigorta bedellerinin düşük kalmasına sebep olmaktadır. ‘Eksik Sigorta’ olarak adlandırılan bu durumdan korunmak ve mağdurluk oluşmasını çelmek için sigortalılarımızın poliçelerinde güncellemeye gitmeleri gerektiğini vurgulamakta üstünlük görüyoruz. Sigortalılarımızın, alelhusus yabancı dünyalık birimine sadık kıymetler üzere, sigorta bedelini mutlak kırat farklarını dikkate alarak revize ettirmeleri şişman önem yer etmektedir.

Lüzum ticari işletmelerin gerekse bireysel sigortalılarımızın hem kâin sigorta dönemindeki poliçelerinde güncelleme yapmaları hem de restorasyon döneminde poliçeleri oluşturmaya başlarken meydan değerindeki değişikliği sigorta bedeline yekpare yansıtmaları gerekmektedir.”

Küçük Asya Sigorta, “Türkiye’nin Sunu İtibarlı İş Ortağı” seçildi.

Zorunlu Trafik Sigortası’nda muhteşem değişiklik

Share: