‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 21 Ağustos Muamele haset planlı kelle töreniyle bidayet düz ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı amacıyla gabi sayım başladı. İpek Yolu’nun sonuç durağı olan 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya da uğrayacak ralli üzere hazırlıklar tamamlandı.

İlk öğün düzenlenen ve kısaca 9100 kilometre etaba cemaat ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 müsabık bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Firez Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Günindi Ülfet ve Barış Rallisi Derneği işbirliğinde düzenlenen uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Ekin A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET, Mutlu Akümülatör üzere gurur ve firmalar de destek veriyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nden bidayet düzlük Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Gün Doğusu Mağrip Ülfet ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin’in öncülüğünde Tuna Nehri’ni takiben sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye methal yaptı.

22 Ağustos’ta Edirne’den giriş özne ralli, 23-24 Ağustos İstanbul startının peşi sıra İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya ulaşacak. Yarışmacılar, 25 Ağustos Perşembe haset Bursa startı amacıyla tarihi belediye binası önünde buluşacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın karşılayacağı yarışmacılar, startın peşi sıra el haritalarıyla Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle, Abdal Simit Fırını ve Zindan Kapı Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacak.

Yarışmacılar; henüz sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalabalık, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’birlikte son bulacak.

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, tabii ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği ipek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın tanıtımına mefret yardım sunacak. Temel amacı kültürler arası iletişimi icat etmek olan harir yolu rallisi ile yüzlerce fahri kültür elçisi kazanılmış olacak. – BURSA

Share: