‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de başlama düzlük ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi şehremaneti binası önünde planlı törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Cet Türbesi’nden başlama alan Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Doğu Garp Dostluk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye methal yaptı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya ulaşan ralli ekibi, Bursa startı amacıyla tarihi şehremaneti binası önünde buluştu. Yarışmacılar; daha sonradan sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’da serencam bulacak.

Ekin ve devir vurgusu

Şark Garp Dostluk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin ile alay malay rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Denizköpüğü, Türk hars ve tarihini binlerce yıldır besleyen rotaların yegâne tek gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre posta mezuniyet edeceğini dile getiren Başkan Eskişehir Taşı, ralli ekibinin Bursa’birlikte Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindan Konu Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve katıksız güzelliklerine aksan yapmak olduğunu rapor eden Başbuğ Aktaş, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’nın tanıtımına yüce ulama sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışmacı bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’birlikte onlarca cıvıltı ve aktiflik yapılıyor. Tabiatıyla dizge heves ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Biz Macaristan’birlikte Türk-Hun Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada çok güzel piyes edildi ve tanıtıldı” dedi.

Ekin köprüsü

Bursa’nın lansman faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu için Brüksel’de olacaklarını dile getiren Başbuğ Denizköpüğü, “Türk tarihi açısından kuvvetli ve zir yapısı olan Bursa’yı bütün acun ile ısınmak geçişsiz. Rallide düz alan katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden dolayı Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Uzak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle bağışlamak, kültürler arası dilek köprüleri yapmak için start düzlük rallinin Türk dünyası adına hayırlara komütatör olmasını rica ediyorum” diyerek konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş’ın Şark Mağrip Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin’e çiçek arz etmesinin ardından, tevessül bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk posta planlı ve kısaca 9100 kilometre etaba erbap Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Hars Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Şarki Garp Ülfet ve Sulh Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Mutlu Akü kabil kurum ile firmalar birlikte bindi veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, saf ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın tanıtımına dahi yüce ulama sunuyor. – BURSA

Share: