“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türki Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez düzenlenen ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında etkinlik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Doğu Günindi Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin, aktiflik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Baba Türbesi’nden yola çıkan ralli ekibinin, geçmiş Edirne’birlikte kaldığını zaman üstelik İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Kalaba, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’bile sona erecek ralliye 15 kurgu ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını belirten Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki ayrımlı medeniyeti benzeri arada buluşturmak, Türkçe Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a akla yatkın bire bir yolculuk yani bilinmeyene akıllıca ayrımsız gezi diyelim. Çünkü imdi insanlar avantür ve şeniyet şovdan hoşlanıyor. Tığ da bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri hele seçildi”

Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Yazman Yardımcısı Bilal Bıçakçı de planlaması 2019’birlikte başlayan ve zaman hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Doğu Gün Batısı Ülfet ve Sulh Rallisi Derneği iş birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk kez düzenlendiğini ve ayrımlı ülkelerden avantür severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini tamlayan Çakıcı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri özellikle seçildi çünkü esasta bu rallinin bittiği bekçi Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan kendisine planlanmıştı ancak çizik geçişlerindeki ayrımsız topluluk sorunlardan kıran biz bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a kadar götüremeyeceğiz amma gönlümüz Orhun’a kadar gidecek. Ralli Kırgızistan’de serencam bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan evvel işbirliği teşkilatı olduğuna meni eden Çakıcı, bu ülkelerin rallinin durakları arasında düzlük aldığını ifade etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe bindi veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve destekleyici firmalardan temsilciler dahi etkinlik kapsamında sahneye çıkarak danışma yaptı. Konuşmaların peşi sıra etkinliğe katılanlar alay malay hatıra fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya doğru akım eden ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve teferruatlı yola özel hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un arkası sıra 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, henüz sonradan sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’birlikte başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının arkası sıra Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile devam edecek.

Share: