“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Türkiye’ye ulaştı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den başlayan “Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekipler Türkiye’ye ulaştı.

Türki Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez düzenlenecek rallide iki periyot evvel Budapeşte’den yola sâdır 6 ekip, Kapıkule Eksen Kapısı’ndan yurda methal yaptı.

İl Ekin ve Turizm Müdürü Eksiksizlik Soytürk tarafından karşılanan ekiplere, tava döş ve tatlı izzetüikram edildi.

Geceyi Edirne’de nâkil katılımcılar, sabahleyin Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler’i müzakere etti.

Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, rallinin katılımcılarını Edirne’de ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.

Rallide asıl amacın parkuru tamamlayarak Kırgızistan’a ulaşmak olduğunu belirten Güler, “Türki Cumhuriyetleri bizim üzere çok kocaman. Ezilen, ferasetsiz küsurat toplumlara kuşkusuz Iri Önder Atatürk önderlik etmişse Türki Cumhuriyetler dahi Atamızın izinden gidiyor. Ben önümüzdeki yüzyılların Türklerin yüzyılı olacağına inanıyorum. Tarihi İpek Yolu güzergahından geçecek olan ekiplere başarılar diliyorum.” diyerek konuştu.

Rallinin organizatörü Nadir Serin de rallinin amacının toplumsal rey vererek kültürler arası diyaloğu yükseltmek olduğunu belirtti.

Rallinin arz teferruatlı etabının Türkiye olması dolayısıyla bundan sonra Türkiye tanıtımına vakar verdiklerini belirten Serin, rallide turistlerin gitmedikleri şehirlere gittiklerini, Avrupa’da birçok turistin vakit kaybetmeden İstanbul, Antalya, Bodrum, Marmaris ve Kapadokya’yı tanıdığını dile getirdi.

Uzun yıllardır düzenledikleri Europa-Orient/Şarki-Gün Batısı Dostluk ve Barış Rallisi ile bugüne büyüklüğünde Anadolu’nun tanıtımını çok bereketli yaptıklarını ifade fail Serin, “Bunun dönüşleri üstelik oldu. O çerçevede bu sene İpek Yolu Rallisi yapılması istendi. 4 sene geçmiş başladı bu proje. Geçen sene güzergah çalışması yaptık. Bu yıl bile başladık. Türk devletlerinin bağımsızlığının 30. yılı vesilesiyle yapılan aynı kodifikasyon.” dedi.

Serin, Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve Kazakistan’dan katılımcıların meydan aldığı 15 aracın ralliye katılacağını, gâh ekiplerin İstanbul’birlikte konvoya karışma olacağını belirtti.

Valilikten ayrılan katılımcılar, Selimiye Meydanı ve tarihi köprülerde foto çektirip şehir turu attıktan sonradan İstanbul’a akıllıcasına yola çıktılar.

Kırgızistan’üstelik sona erecek

Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Hars Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Gün Doğusu Günindi Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği hareket birliğinde düzenlenen arsıulusal organizasyona Bursa Büyükşehir Belediyesi Ekin A.Ş. ile sivil sosyete kuruluşları ve firmalar üstelik bindi veriyor.

Yarın İstanbul’daki startının ardından İpek Yolu’nun serencam durağı 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, daha sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalabalık, Trabzon, Rize ve Artvin’i geçecek.

Ralli, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan’ın geçilmesinin arkası sıra Kırgızistan’üstelik serencam bulacak.Share: