Turgay Zihayat: “Döşemealtı’nda korkulu göçe karşın yapılaşma oranımız yüzde 20”

Döşemealtı Belediye Reisi Toygar Dinç, Türkiye’bile en çokça icazet veren, arz çok yapım ve yapılaşmayla gelişigüzel göç düz üçüncü tıpkı kaza olmalarına karşın Döşemealtı’nın yapılaşma oranının yüzde 20’ye ulaştığını duyurdu. Zihayat, “Bilcümle bunlara karşın henüz bizim ümran planlarımıza göre yapılaşma oranımız elan yüzde 20’lere yıpranmamış geldi. Köyler bölgesi haricinde 600 bin nüfusu civar gören planlı sahamızda herhangi bir güzeşte dönem serian olan yapılaşmaya karşın yüzdelik 20’leri yıpranmamış yakalamaktayız. Bu durumdan çokça mutluyuz” dedi.

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Taze, Antalyalı gazetecilerle kahvaltıda bire bir araya geldi. Göreve geldiği 2014 yılından bu yana belediyenin yaptığı ve yapacağı proje ile hizmetlerden bahseden Zihayat, göreve gelmeden evvel çoğu Antalyalının ilçeyi bilmediğini söyledi. Göreve sağlık gelmez kaza için güç mesai içerisine girdiklerini nâkil Gailesiz, “Benzeri kentin asıl ihtiyacı olan atölye, farika, ana yol, şehir meydanı, sayrılarevi, Münasebet yeri, çocuk yuvası ve cahillik merkeziyle, farklı spor alanlarıyla ilçemizin lahzada hemencek peş strüktürel anlamda bütün esas projelerini hayata geçirdik” dedi.

Başkanlığının ikinci döneminde pandemiye balya geldiklerini ve anında önlemler alarak hoppadak ilçe sınırlarındaki vatandaşlara değil, çevredeki diğeri ilçelere bile dezenfektan ve peçe üstüne destek sağladıklarını söyleyen Genç, pandeminin proje ve yatırımları inatçı etkilediğine fakat akabinde çalışmaları kaldıkları yerden bitmeme ettiklerini söyledi.

Geçmiş zamanlarda altyapı konusunda kanalizasyon ve doğalgaz sıkıntısı yaşadıklarını belirten Güre, son iki yıldır alt yapı çalışmalarına ivinti verdiklerini, öğün çalışmalarına ise serencam 1 yılda 150 milyon TL’lik envestisman yaptıklarını kaydetti.

“Destur çalışmalarımıza kemiksiz bire bir şekilde yansıdı”

Tüvana, Döşemealtı’nın henüz evvel isimsiz benzeri kaymakamlık olduğunu ancak sonuç zamanlarda insanların yaşam alanı amacıyla yeğleme ettiği ilçelerin başlarında geldiğine ilgi çekerek, “Antalya’da canlı 10 kişiden 5’i Döşemealtı’nı tanımazken, 10 kişiden 10’u üstelik ‘ben Döşemealtı’nda yaşamalıyım’ demeye başladı. Çünkü yatay planlaması, doğası, degaje teçhizat alanları ve gelişimiyle maça seviyeye geldi. Bu müsaade çalışmalarımıza kesin ayrımsız şekilde yansıdı. 2021 yılı itibariyle bin 500 baremini aştığımız için Türkiye’da en çok icazet veren, yer aşkın inşaat ve yapılaşmayla birlikte barhana alan üçüncü ilçe statüsüne geldik. Elhak Antalya’bile bir numara sıradayız. Bu hızlı dilek çoğu ahit kontrollü ve sistemli gitmediğiniz aşamada şaz kentleşmeyi getirir. Planlamamız ve çakal takip çalışmalarımızdan kaynaklı, şuan nezih tıpkısı dirim alanı oluşmakta. Bütün bunlara rağmen elan bizim bayındırlık planlarımıza göre yapılaşma oranımız henüz yüzdelik 20’lere eskimemiş geldi. Köyler bölgesi haricinde 600 bin nüfusu civar gören planlı sahamızda rastgele geçen periyot bir anda olan yapılaşmaya karşın yüzde 20’leri kullanılmamış yakalamaktayız. Bu durumdan haddinden fazla mutluyuz. Bölgemiz bundan sonra elden Antalya’nın merkezinde değil, Ankara, İstanbul ve Türkiye’nin birçok yerinde Antalya denince, yatırımın ve bakir yaşam merkezinin Döşemealtı olduğunu tayin etmiş olduk” ifadelerini kullandı. – ANTALYA

Share: