Turizmciler Turistik Şark Ekspresi seferlerinin er başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Ululuk Demiryolları (TCDD) Nakliyat ATLATMAK aracılığıyla Ankara-Kars hattında hizmete verilen Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin 12 Antrakt’tan önceki başlamasını dilek ediyor.

29 Mayıs 2019’da işletilmeye başlanan Turistik Gün Doğusu Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi seyahat takvimi belirlendi. Yerel ve ecnebi turistlerin büyük sargı gösterdiği Turistik Doğu Ekspresi, yeni dönemde önce seferini Ankara’dan 12 Antrakt 2022, Kars’tan ise 14 Boşluk 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Şark Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini ifade ederek, “Doğu Ekspresi ve Turistik Şarki Ekspresi, Kars ve havza turizminin balaban antant kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Gün Doğusu Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonradan bölgeye kilolu yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yiyecek, içme, konaklama, nakil ve konaklama anlamında yükseldi. Fakat bu trenin seferlerinin mabeyin ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve kesim turizminin özellikle istemiş olduğu Turistik Doğu Ekspresi seferlerimizin 12 Mesafe’tan evvel, şita sezonuna girerken kasım ortasında başlaması havza turizmini elan üstelik rahatlatacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki ayrımsız otelin müdürü olan Mehmet Tütün bile Kars’ın şita turizmine çetin şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin gelişmemiş sürede başlaması Kars turizmi açısından haddinden fazla kebir. Özellikle Turistik Doğu Ekspresi seferleri hangi kadar erkene alınırsa turizmi o büyüklüğünde rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki başka bir otelin sorumlusu Senem Sun dahi otel yerine birlik hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Şark Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Şark Ekspresi’nin elan er seferlerine başlamasıyla misafirlerinin sonbaharda da yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, kış turizmi sezonu öncesi parçalanmamış hazırlıklarını yaptıklarını de sözlerine ekledi.

Turistik Doğu Ekspresi, Ankara’dan cereyan ettikten bilahare Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: