Türk ve Romanyalı milletvekilleri Kapadokya’da sıcak albeni balon turuna katıldı

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Stefan Tinca, Türkiye ve Romanya’nın Parlamentolararası Hukuk Grubu üyesi milletvekilleri ile Kapadokya’de hamam hava balon turuna katıldı.

Romanya’dan Ankara’ya gelen milletvekillerinden oluşan yıldız bilimi, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler eliyle Nevşehir’e çağırma edildi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Tinca ile gelişigüzel iki ülkenin milletvekilleri, sabahleyin saatlerinde Nevşehir’in Çavuşin köyünde ısıdam çekicilik balonuna bindi.

Sepetine, iki ülkenin bile bayraklarının asıldığı palavra hazırlıkların peşi sıra bölge semalarına yükseldi.

Büyükelçi Tinca, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliği düzenleyen Dinler’e teşekkür ederek, “Romanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi milletvekillerimizle Kapadokya’da bulunmaktan âlem mutluyuz. Bu bölgenin bundan sonra gezici çekeceğini ümit ediyorum. Palavra turunun iyice tıpkı güne iletilmek için iyi benzeri yıldız olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Romanya-Türkiye Parlamentolararası Hukuk Grubu Başkanı Içtimai Demokrat Öğür Milletvekili Nicolae Georgescu ise Ankara’dahi gerçekleştirdikleri görüşmelerin verimli geçtiğini, Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin daha iyi düzeye yükselmesi amacıyla çaba gösterdiklerini kaydetti.

Türkiye-Romanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Trabzon Milletvekili Salih Cora de Türkiye ile Romanya ortada hesaplı ve sosyal ilişkilerin kıvrak olduğunu anlatım etti.

Romanya ile diyalogları artırmaya yönelik mesai yaptıklarını belirten Cora, şöyle konuştu:

“Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini kül destekleyen benzeri ülkedir. Her güzeşte devir ticaret hacmimiz artmaktadır. Romanya ile Türkiye arsındaki stratejik işbirliğimizin 11’nci yılına girmiş bulunmaktayız. Düğme ticaret hacmimiz 8,5 milyar dolar civarda. 20 almanak hedefimiz da bunu 15 milyar dolara sezmek. Romanya’nın ayrımlı illerde fahri konsolosları var. Bu kapsamda Nevşehir’e görüşme gerçekleştirdik. Akıbet yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye gezgin akını var. Bundan Nevşehir’in üstelik müspet yönde etkilenmesini istiyoruz.”

Konuk heyete ocak sahipliği yapan Dinler ise katıksız, çağ ve kültürel zenginlikleri barındıran Kapadokya’üstelik heyeti ağırlamaktan saygınlık duyduğunu dile getirerek, “Romanya ve Türkiye, bağlaşık ve ciddi ortaktır. Dostluk olgusu alay malay zaman geçirince angajman ve iletişimle daha birlikte güçleniyor. Heyeti Kapadokya’da ağırlamaktan mutluyuz. Umarım bölgemizden evire çevire anılarla ayrılırlar.” ifadelerini kullandı.

Konuk heyet, 45 zaman süren turda peribacalarını gökyüzünden izlem fırsatı buldu.

Share: