Türkan Şoray, Adının Verildiği Iğ Türünün Hasadına Katıldı

Üretiminde ve tescilinde Adana Büyükşehir Belediyesi’nin destek sağladığı evcil ve milli cehre türü Türkan’ın hasadı, ‘Türk Sinemasının Sultanı’ Türkan Şoray’ın katılımıyla yapıldı. Şoray, “Pamuk, Çukurova’nın altınıdır, bildirme balaban değeridir. Pamuk çeşidine adımın verilmesi beni akıbet kademe onurlandırdı. Bu onuru hayatım süresince taşıyacağım. Hayatımın yeryüzü sunturlu anlarından birini yaşamama faktör oldunuz. Bunu tek unutmayacağım. ‘Pamuğun Sultanı’ görünmek çokça domuzuna benzeri öz” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Şark Akdeniz Zirai Araştırma Enstitüsü, Atlas Tohumculuk ve cehre ıslahçılarının iş birliği ile 12 almanak AR-GE çalışmaları sonucunda tescil edilen yerli ve milli iğ türü Türkan’ın tanıtımı ve hasadı yapıldı.

Tarsus’un Çiçekli köyünde planlı Toprak Haset etkinliğine, ‘Türk Sinemasının Sultanı’ Türkan Şoray, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve eşi Nuray Karalar, Şarki Akdeniz Zirai Araştırı Enstitüsü Müdürü Abdullah Çil, üreticiler, konuklar, bürokratlar, ekincilik işçileri ve kesim halkı katıldı.

“PAMUĞUN SULTANI TUTMAK ÇOK GÜZEL BİR IHTISAS”

Pamuk toplayan kadınlarla yakından ilgilenen Türkan Şoray, namına ödül edilen yazmayı boynuna taktı.

Hayranlarının sevgi gösterileri karşısında duygulanan Şoray, “Çukurova denilince cehre akla dirimlik. Iğ, Çukurova’nın altınıdır, arz büyük değeridir. Pamuk çeşidine adımın verilmesi beni akıbet aşama onurlandırdı. Bu onuru hayatım boyunca taşıyacağım. Hayatımın sunu evire çevire anlarından birini yaşamama etmen oldunuz. Bunu hiç unutmayacağım. ‘Pamuğun Sultanı’ tutmak çok fena hâlde ayrımsız husus” dedi.

“ARAMIZDA OLMASI BİZİM İÇİN IRI DEĞER”

Başbuğ Zeydan Karalar üstelik “Türkan Şoray, çok bereketli ayrımsız sanatçı olduğu kadar kalbi birlikte çok domuzuna ayrımsız âdem. Bu özellikleri da onu haddinden fazla zer yapıyor. Aramızda olması bizim üzere büyük haysiyet. Namına hep kalbimle teşekkür ediyorum. Çocukken ailece iğ toplamaya giderdik. Annem çok meşgul, herkesten çokça cehre toplardı. Hayatımın ilk hatıraları, aklımda küsurat önceki görüntüler bunlardır” diyerek konuştu.

“YERFISTIĞI ISLAHIYLA İLGİLİ DA ÇALIŞIYORUZ”

Enstitü yöneticilerini ve emeği geçenleri kutlayan Başbuğ Zeydan Karalar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kafasındaki tarımı hayata geçirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“1924’te bu enstitüyü kurdurmuş. Hangi büyüklüğünde ati görüşlü bire bir millî öndere sahip olduğumuzu asla unutmayalım. Evcil ve milli döl üretilmesi alışılmadık yetişkin benzeri hadise ve emeği geçenleri kutluyorum. Nerede memleketimize müfit tıpkı bakım varsa ona arkalamak, öncelemek bizim görevlerimizdendir. Şu anda dahi bunu yapıyoruz. Menus olunan belediyeciliğin üstüne, kentimizin zenginliklerini ortaya çıkaran ve değerlendiren, tanıtan benzeri anlayışla çalışmaya devam ediyoruz. Yerfıstığı ıslahıyla ilişik da çalışmalarımız var. Soy Sop aldık, çiftçilere dağıttık. Antrparantez şu anda bakir bir fıstık tohumunu de enstitümüzle alay malay yerlileştiriyoruz. Bunlar, belediyelerin yaptığı alışılagelmiş işlerden değil. Adana Büyükşehir Belediyesi kendisine, bu işlerle ait muvaffakiyetli icraat, gelişim birlikleri gerçekleştiriyoruz. Adana, dünyanın yeryüzü şanlı üç ovasından birinin merkezinde yer kayran şehrimiz. Tarıma haddinden fazla makul bir noktadayız. Muhtelif ürünlerin fidelerini dağıtarak üreticimizi destekliyoruz. Bu konuda özellikle kadınlarımızı kooperatifler kurarak destekliyoruz. Kadınlarımızın konuşu açıdan güçlenmesi, hayata dair temas alanda var olması bizim amacıyla haddinden fazla önemli.”

“YURT DIŞINDA CEHRE ÇEŞİTLERİNE KRALİÇELERİN SOYSUZ VERİLİYOR. BİZ HÜKÜMDAR TÜRKAN ŞORAY’IN İSMİNİ VERDİK”

Büyükşehir Kat Başkanı, iğ ıslahçısı ziraat erdemli mühendisi Ayten Dolançay dahi Türkiye’da kadınların yeryüzü haddinden fazla ekincilik sektöründe araç dışı çalıştığının altını çizerek şunları söyledi:

“Gerçekleştirmekte olduğumuz bu tarla gününde tarımda, özelinde ise pamukta, hasattan çırçırlama, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde tehlikeli emekleri olan eş işçilerle pamuk çeşidine ismini verdiğimiz Yeşilçam’ın Şehriyâr’ı Türkan Şoray’ı buluşturuyoruz. Ensiz dışında cehre çeşitlerine kraliçelerin adı veriliyor. Tığ, Padişah Türkan Şoray’ın ismini verdik.”

“ÜLKEYİ DOYURUYORUZ”

Enstitü Müdürü Abdullah Çil ise 1924’ten bu yana cümbüş gösteren enstitünün Türkiye ekonomisine haddinden fazla iri katkı sağladığını belirterek, “Biz, haddizatında ülkeyi doyuruyoruz. Çok hisse senedi yapıyoruz. Yerel ve milli çeşitlerin çoğaltılması ve güçlendirilmesi haddinden fazla mehabetli. Ülkemizin ekincilik alanında elan da güçlenmesi için domestik ve milli tohumlarımızın reform çalışmalarına devam ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: