Türkiye boğa güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında kan kesti

– Türkiye boğa güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında soluk kesti

ARTVİN – Artvin’in Kafkasör yaylasında planlı Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası renkli görüntülere hayalet oldu.

Artvin ve ilçeleri özellikle tevessül etmek üzere Vazıh, Muğla ve Erzurum illerinde temas sene geleneksel kendisine planlı kele güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Kele Güreşleri Şampiyonası’ adı altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başladı.

Bu yıl 5’ncisi gerçekleştirilen güreşlerde öz illerinde şampiyonluk olan boğar hususi nida konusunda Kafkasör arenada klan gösterdi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü eliyle, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında düzenlenen 200 almanak geleneğe ehil boğa güreşlerine İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den toplanmış 68 kele katıldı.

İki çevrim süren güreşlerde kilolarına göre Pehlivanlar Ser, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Basamak ve Yıldızlar ; Temel, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, doğmak için 9 kategoride gerçekleşen güreşler dem kesti. Türkiye şampiyonu olan sevir sahibine 40 bin teklik ihsan verilirken Barbaros, Karayer, Hilaf, Yamaç, kadar enteresan adlar ilgi çekti.

Boğalar Boynuz ve doping testine tabi tutuldu.

Artvin’de 10 gündür güreşler için kampa giren Iye’den mevrut boğalar ve sahipleri pinti aynı hazırlık devresi geçirdi. Sabah yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, husye, darı gibi hususi besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Şiddetli boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise hacet testine bağımlı tutuldu.

Egenin Efeleri Karadeniz’in horonu arenada hayalet aldı

Geleneksel sevir güreşleri amacıyla farklı illerden gelen boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak öz kültürlerinde umum oyunları gösterilerini sergilediler. Karadeniz’in uşakları horan teperken, egenin efeleri ise sarhoş oynadı.

9 yaşındaki minik Azra boğası yenilince kalp dolu anlar yaşadı

Küçükorta kategorinde kabile gösteren ‘Raskov’ isimli boğayı tribünden destekleyen 9 yaşındaki Azra Aydınlık, boğası yenilince şişman sıkıntı yaşadı. Boğam güreşince içimde başka ayrımsız önsezi oluyor diyen minik boğacı Azra, “boğam kaybedince çok üzülüyorum. Bas diyorum bizi dinliyor, basıyor amma bizim ama kendiliğinden nazik boğalar vardı” dedi.

Şehirler arası kültür kaynaşması oluşturuyoruz

Festivale katılan Ömer Faruk Güç burada yaptığı açıklamada, “bu sene Türkiye şampiyonasının 5’incisni düzenliyoruz. Aydınlık’dan Muğla’dan boğalarımız geldi. Artvin’in güreşçi boğalarıyla korkunç uğraş edecek. Bire Bir firez kaynaşması oluşturuyoruz. Şehirler arasında hayatiyetli aynı sargı oluşturuyoruz. Bu kültürün yaşaması için elimizden mevrut desteği veriyoruz, emeği gecen katkıda mevcut herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yaylada iki Kültürün Dayanışması yaşanıyor

Görgülü Beyazca bölgesinden güreşlere katılan Melik Demirtaş ise, “Karadeniz ve Iye bölgemizin boğalarımız var. Bu arenada iki farklı kültürün dayanışması yaşanıyor. İki bölgede haddinden fazla domuzuna etkinlikler oluyor. Burada boğalar serin havayı seviyor bizim orda yunak hayayı. Etkinliğimiz çokça iyicene, insanlarımız haddinden fazla iyice, doğamız haddinden fazla iyicene inşallah seneye 6’incisini düzenleriz” ifadelerine düz verdi.Share: