Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Oto, hedeflerini anlattı

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Şanlı Oto, acun kupalarında bilcümle var olmayı, olimpiyatlarda ise ilk 5’lere girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Oto, bir programa gelmek için geldiği Sivas’ta AA muhabirine, yaklaşık 3 ay ilk yapılan seçimlerde baştan göreve geldiğini anımsattı.

Spor federasyonlarında intihap bittikten sonradan herkesin karşılık olduğunu tamlayan Oto, “Biz imdi seçimi geride bıraktık, kayak sporunu kuşkusuz canlandırabiliriz, elbette ülkemize puanlar getirebiliriz hedefindeyiz.” diyerek konuştu.

Öncelikle olimpiyatlara katılacak sporcu yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Oto, “Güncel hedefimiz dünya kupaları, 4 yıl sonraları birlikte bütün branşlarda olimpiyatlara gezmek. Tığ 6 branşta neşelilik gösteriyoruz. Yiğit disiplini, kayaklı koşun, snowboard, biathlon, kayaklı atlama ve son olarak kızağı arttırma ettiler. Biz tıpkı kış ülkesi değiliz ama şita sporlarında varız diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz acun kupalarında bütün mal olmak”

Kış ülkelerinde kayak sporunun 12, Türkiye’de ise 3 ay yapıldığını aktaran Oto, şunları kaydetti:

“Atlama dalında olimpiyat derecesinde ivme kaydettik, 30’lara girmeye başladık. İnşallah hedefimiz olimpiyatlarda önceki 5’lere almak ama acun kupalarında bilcümle mezun olmak, dünya şampiyonalarında yarışmak. Sporcu sayımız seçme gün yükseliyor, ski sporunu sevdirmeye çalışıyoruz. ‘Kayak sporu varlıklı sporudur’ tabirini kullanmıyoruz. Dünyada kayak sporu varlıklı sporudur amma Türkiye’üstelik Uludağ’dahi zengin sporu ve ski merkezlerinde turizm anlamında ensesi kalın sporu. Sivas aynı üzücü yarattı ve Sivas’ta kayak sakim spor. Bingöl’bile, Bitlis’te var, hakeza yerlerde eğer spora hizmet edersek hem sportmen sayımız artacak hem dahi insanları sporla çalışır edeceğiz. Bütün iş insanları ski yapar, bunu yaparken hem spor anlamında yapar hem birlikte beyaz zehir ile maviyi birleştirerek beyinlerini dinlendirir.”

Oto, çocukları spora yönlendirdiklerini ve muvaffakiyet olduklarını rapor ederek, iyi aynı ati sağlayarak ülkeye faydalı efrat yetiştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Ülkede akıbet dönemlerde kayak merkezlerine yapılan yatırımların arttığına dikkati çeken Oto, “Devletimiz haddinden fazla mebzul merkezler yaptı. Sivas Talih Dağı, Avrupa ile yarışabilecek ayrımsız çığlık. Erzurum, Kayseri, Uludağ, Kartalkaya’birlikte çok bol yatırımlar var.” diyerek konuştu.

“Gelecek vadeden mebzul sporcularımız var”

Sporcu yönünden müfredatla ilgilendiren tartı yaşadıklarını belirten Oto, bu konuda birlikte Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile iş birliği yaptıklarını aktardı.

Geçen yıl Çin’üstelik yapılan olimpiyatlara 6 sportmen ile katıldıklarını anımsatan Oto, şunları söyledi:

“Hedeflerimiz henüz iri. Olimpiyatlara uluslararası federasyonların kotasıyla, puanlarıyla gidiliyor. Biz bu çocukları o puanları almaları üzere yarıştırıyoruz. O çocukları şayet haddinden fazla yarıştırırsak, çokça deneyim ettirirsek o puanları alırlarsa 10-15 kişiyle gidiyoruz. Bizde topluluk sporu olmadığı üzere az gidiyoruz. Ati vadeden ferah sporcularımız var. az sayıda yetenekli sporcuları sınırlı dışına gönderip yaz ve kış eğitiyoruz. İnşallah meyvelerini dünya kupalarında yahut olimpiyatlarda alacağız.”Share: