Türkiye Site Konseyleri Birliği, “Zelzele İçin Farkındalık Zirvesi” düzenliyor

Türkiye Şehir Konseyleri Birliği tarafından “Zelzele İçin Farkındalık Zirvesi” düzenlenecek.

Ankara Şehir Konseyi öncülüğünde, 18 Mart’ta düzenlenecek toplantıda, 101 site konseyinin idareci ve umumi heyet üyeleri aynı araya gelecek.

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Şehir Konseyleri Birliğinin yerel yönetimler beyninde kuma us hareketini keşfetmek için kurulmuş ayrımsız istişari alım olduğunu ve Birliğin başkanlığını bu zirvede devralacağını söyledi.

Zirvede, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kent konseylerinin dayanışması, afetlere tedbir ve müdahalede şehir konseylerinin rolü konularının ele alınacağını tamlayan Yılmayan, “Toplantıda, Türkiye Site Konseyleri üzere kıran eylem planı belirlenecek.” bilgisini verdi.

Yılmayan, Türkiye’de Hareket Gerçeği, Akse Yönetimi ve El Birliği mevzulu toplantıda, depremin saati 4.17’yi sembolize demek için 4 zaman 17 saniyelik konuşmalar yapılacağını kaydetti.

Tekrar tıpkısı hadiselerin yaşanmaması üzere akse yönetiminin henüz organize yönetilmesi ve olgun ışığında, akıllıcasına bayındırlık ve çatı yapılması hesabına içtimai farkındalığın geliştirilmesini amaçlandıklarını dile getiren Yılmaz, zihnî inkılap olmadan kentsel dönüşümün olmayacağını vurguladı.

Depreme karşı dirençli kentlerin lacerem oluşacağına ilgilendiren gösteri planının, veri insanları, uzmanlar, çarkıt uray başkanlarından oluşan topluluğun deneyimlerinden yararlanılarak belirleneceğini rapor eden Yılmaz, gösteri planını ilişik gelgel ve kuruluşlarla paylaşılacağını bildirdi.

Share: