Türkiye-Slovenya Yazma Masa Toplantısı yapıldı

Dış Kazançlı İlişkiler Müesses (DEİK) Başkanı Başarmış Olpak, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’dan gelişim dünyası olarak Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve transit intikal konularında bindi arzu ettiklerini bildirdi.

Türkiye-Slovenya Yuvarlak Masa Toplantısı, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ve iki talih aksiyon insanlarının katılımıyla JW Marriott Hotel’üstelik gerçekleştirildi.

Olpak burada yaptığı konuşmada, “Slavlar ülkesi” anlamına mevrut ve hesaplı hareketliliğiyle öne çıkan ülke Slovenya’dan mevrut misafirleri Türkiye’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki büyüklük arasındaki ilişkilerin hem dostane biçimde sürdüğünü hem üstelik yelpaze içre olduğunu, ilişkilerin bu eğiliminin ekonomik alanda de kendisini gösterdiğini söyledi.

İki ülke dış ticaret hacminin 2021 yılında 2 milyar dolar olduğunu tamlayan Olpak, “Artı şekilde sağlam bitmeme eden ticaretimiz var. Amacımız, hareket dünyası olarak ticaretimizi istikrarlı şekilde tasarruf etmek. Mehabet yetkililerimiz, büyükelçilerimiz burada. Bunu yaparken bile onlar önümüzü anahtar, bizler bile iş insanları olarak daha aşkın hız göstereceğiz.” dedi.

Olpak, 37 yıldır bir gelişim platformu adına neşelilik gösterdiklerini dile getirerek, “8’i sektörel ve özel amaçlı kalkmak için 151 hisse senedi konseyimiz var. Bunlardan 143’ü ülkelerarası iş konseyi.” ifadesini kullandı.

Teknoloji ve dijitalleşmenin farkında olduklarını, bu kapsamda Dijital Teknolojiler İş Konseyi’ni faaliyete aldıklarını dile getiren Olpak, Slovenya’nın de serencam zamanlarda açtığı Oran Dijital Inkılap Dairesi ile dijitalleşmeyi desteklediğini söyledi.

Olpak, hisse senedi dünyalarının bu konuya aykırı adına alay malay odaklanabileceğini vurguladı.

AB denildiğinde bütün Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve transit intikal konularının gündeme geldiğine işaret fail Olpak, “Sayın Cumhurbaşkanından (Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor) bu iki konuda kendilerinin desteğini aksiyon dünyası adına kâm ettiğimizi nakletmek istiyorum.” diye konuştu.

Olpak, vukuf ve networkün önemine dikkati çekerek, Isloven aksiyon dünyasının üstelik DEİK’in cümle dünyaya yayılmış gelişim konseylerine ilgilendiren networkten yararlanabileceğini anlatım etti.

Sloven edip Vladimir Bartol’ün “Sahne hayatın anne taşlarından biridir.” sözüne atıfta mevcut Olpak, “Hayalperver değiliz amma görüntü kurmanın şanlı olduğunu düşünüyoruz. İş dünyası temsilcileri namına, önümüzdeki dönemde ticaret ve envestisman ilişkilerimizi henüz mebzul noktalara taşımanın hayalini kurduğumuzu inandırmak istiyorum.” dedi.

“Yeni çocuk sektörler önem kazanacak”

DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı Fatih Canpolat birlikte toplantıyı, Kovid-19 salgını sonrası eskimemiş dönemle alay malay temas güzeşte dönüş büyüyen ve gelişen düet ilişkilerin oylumlu bir habercisi adına gördüklerini belirterek şunları kaydetti:

“İş konseyi kendisine alın kanat kuruluşumuz Slovenya Sanayi ve Tecim Odasının kızıl destekleriyle geçtiğimiz haziran ayında Slovenya’de makro temaslarda bulunduk. Bu irtibat vesilesiyle üstelik Isloven ve Türk iş dünyasının, önümüzdeki dönemde var olan potansiyeli daha üstelik doğacak taşıyacağını, bulunan ticari hacmin haddinden fazla elan ötesinde bir potansiyele ehil olduğunu gözlemledik. Otomotiv, erke ve makina kabil öne çıkan sektörlerin birlikte, enformatik ve elektrikli cihazları havi yeni çocuk sektörlerin da gelecekteki dönemde ehemmiyet kazanacağı bilinmelidir.

Türkiye-Slovenya İş Konseyi adına önümüzdeki dönemde Sloven dostlarımızla haddinden fazla henüz şişman girişimlerde ve ortaklıklarda bulunacağımıza olan inancımı ayrımsız el elan tavzih etmek isterim. Bu kapsamda, eylül ayının sonlarına akıllıcasına iki hareket dünyasının altın katkılarıyla gelişim forumu düzenlemeyi planlıyoruz.”

Share: