Türkiye’de 10 ayda 17 bin hareket meydana geldi

Facia ve Müstacel Kapsam Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, ülke genelinde yılbaşından bu yana meydana mevrut yaklaşık 17 bin depremin 2 bininin son bir ayda yaşandığını söyledi.

Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’üstelik Şimal Rum, Şark Anadolu ve Ege Bölgesi Graben Sistemi girmek için 3 asıl kırık hattı ile 485 deli dolu fay bulunduğuna dikkati çekti.

Aktif fayların, Türkiye’nin az daha her noktasında yer sarsıntısı riski oluşturduğunu vurgulayan Sezer, bunların hepsinin 5 ve cisim büyüklükte yer sarsıntısı üretme potansiyeli olduğunu belirtti.

Sezer, Türkiye’birlikte yılda averaj 24 bin sarsıntı olduğunu aktararak, “2022’bile, bugüne büyüklüğünde 17 bin civarında ve serencam bir ayda 2 binin üstünde sarsıntı ölçümlemesi yapıldı. O de bu coğrafyada depremlere hangi kadar maruz kaldığımızı gösteriyor.” dedi.

“Bilcümle illerimizde 1443 deprem istasyonumuz var”

AFAD’ın hem Türkiye hem üstelik komşu ülkelerdeki depremleri müdrike adına takip ettiğini söyleyen Sezer, “Bilcümle illerimizde 1443 deprem istasyonumuz var. Avrupa’da istasyon sayısı itibarıyla 2’nci sıradayız. Çokça enerjik şekilde ölçümlemeleri yapıyoruz. Bizim sarsıntı izleme yerimiz var. Orada üstelik arkadaşlarımız 7 çevrim 24 saat iş ve çözümlemeler yapıyor. Yargılama kendisine herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Kent merkezinden canlı fay sabık memleket sayısı 24

AA muhabirinin AFAD’dan edindiği bilgiye göre, Şimal Küçük Asya Kırık Hattı ile Iye Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6’şar, Şarki Küçük Asya Fay Hattı’nda 4 ve özge faylar üzerinde 8 gelmek üzere 24 ilin aracısız şehir merkezinden aktif fay geçiyor. Antrparantez 80’den çok kaymakamlık üstelik aracısız çalışkan fay hatları üzerinde bulunuyor.

Bu iller Aksaray, Vazıh, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

Yıldız Küçük Asya Kırık Hattı, Rum’yu uçtan uca sarıyor

Toplam uzunluğu 1200 kilometre olan Yıldız Rum Fay Hattı, doğuda Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayıp batıda Saros Körfezi’ne kadar uzanıyor.

Şarki Küçük Asya Kırık Hattı’nın birlikte Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi arasında kısaca 400 kilometre uzunluğu bulunuyor.

Veli Bölgesi Çöküntü Hendeği Sistemi kendisine adlandırılan kırık sistemi ise Günindi Anadolu’da tahminî 120 bin kilometrekarelik alanda vadi alıyor.

Yılbaşından beri 4 ve eğin büyüklükte 128 yer sarsıntısı yaşandı

Türkiye’dahi sonuç tıpkı ayda meydana gelen 2 bini fazla depremden 13’ü, 4 ve eğin büyüklükte oldu. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 11 Ekim’birlikte yaşanan depremin büyüklüğü ise 5,1 adına kayıtlara geçti.

Yılbaşından bu yana yaşanan kısaca 17 bin depremin 128’i, 4 ve beden büyüklükte meydana geldi. Bu büyüklükteki depremler çoğunlukla Veli Bölgesi, Şark Küçük Asya Kırık Hattı ve Gün Doğusu Anadolu Bölgesi’nde Bingöl, Erzurum, Kars ve Van civarında yoğunlaştı.

Ayrıca Türkiye ve mail çevresinde 1900’den bugüne büyüklüğünde 6,5 ve beden büyüklükte 85 zelzele meydana geldi. Bunlardan 20’si ülkede yavaş birey ve mal kaybına illet oldu.

Share: