Ukrayna-Rusya savaşı, SAÜ’de öğretim üyesi ve diplomatların katılımıyla ele alınacak

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Orta Şark Enstitüsü (ORMER) vasıtasıyla 26-30 Eylül’de düzenlenecek programda, Rusya- Ukrayna savaşı ile Türkiye’nin barışı sağlamadaki rolü akademisyenler ve diplomatlar vasıtasıyla değerlendirilecek.

Sakarya Diplomasi Akademisi (SAD) kapsamında düzenlenecek “Teoride ve Pratikte Arbede Çözümü: Rusya-Ukrayna Savaşı ve Türkiye’nin Barışı Sağlamadaki Rolü” programına, alanında ehlivukuf akademisyenlerin birlikte Ukrayna ve Rusya’nın büyükelçileri ile Türk Dışişleri Bakanlığından temsilciler katılacak.

Arbede-çözümü teorisi, uluslararası sistem, arsıulusal organizasyonlar, savaşın siyasi-ekonomisi ve jeopolitiği, Türkiye’nin savaştaki pozisyonu ve barışın inşasındaki rolü kadar konuların masaya yatırılacağı programda, ihtilafın çözümüne yönelik beklenen yollar ve toptan çabalarla ilişkin istimara ve analizler sunulacak.

Etkinlikte, SAÜ’den öğretim üyeleri Prof. Dr. Tuncay Kardaş, Prof. Dr. Ulvi Balcı, Prof. Dr. Kemal İnat, Dr. Öğretim Üyeleri Aytaç Kadıoğlu ve Saika Turan, Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Emel Parlar Dal, Bilkent Üniversitesinden Doç. Dr. Herhangi Bir Köstem, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden Prof. Dr. Ramazan Erdağ sokum yapacak.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar’ın, ülkesinin savaşa bakışı, tutumu ve diplomatik çabasına dayalı görüşlerini aktaracağı programda ayrıca, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov birlikte ülkesinin pozisyonunu ve vadi tecrübelerini anlatacak.

Eski Türkiye Cumhuriyeti Rusya Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ise Türk diplomasisine dayalı önemli tecrübeleri ile Rusya’nın Ukrayna ve yer ülkelere yönelik aut politikasına dair izlenimlerini paylaşacak.

Share: