Ululuk desteğiyle oluşturulan bahçeler elma üretimini artırdı

Hakkari’bile, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünün verdiği destekle kurulan kullanılmamış elma bahçeleri sebebiyle kentteki elma üretiminde çetin oranda artış sağlandı.

Tarım ve hayvancılığın en oylumlu sözleşme kaynaklarından biri olduğu kentte, meyveciliğin geliştirilmesine yönelik destekler sebebiyle elma yetiştiriciliği birlikte ehemmiyet kazandı.

Yürütülen projelerle kentte 2018’dahi 239 bin olan elma ağacı varlığı, 500 bine, elma üretimi birlikte 4 bin 350 tondan 8 bin tona çıktı.

Kent merkezi ve ilçelerde yüzlerce yeni elma bahçesi oluşturan çiftçiler, yetiştirdikleri meyveleri kabzımal, manav ve marketlere satarak elma üretimini kazanca dönüştürmeye başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan, AA muhabirine, kentte hayvancılığın ve arıcılığın gen yapıldığını söyledi.

Hakkari’üstelik ekilebilir alanların balaban bölümünün ağızotu bitkisi, tahıl ve baklagil üretiminde kullanıldığını tamlayan Özkan, meyveciliğin da sonuç zamanlarda kentte eke istihsal kalemlerinden biri haline geldiğini aktardı.

Ceviz ağacı sayısı ve ceviz üretimi itibarıyla bile Türkiye’dahi çokça mehabetli noktada olduklarını vurgulayan Özkan, şöyle konuştu:

“Kentte elma üretimi bile yaygınlaşıyor. Yaptığımız araştırmalarda çiftçilerin elma üretimine yöneldiğini tespit ettik. 2018’üstelik 239 bin elma ağacımız varken bugün bu nüsha 500 bine, elma üretimimiz de 4 bin 350 tondan 8 bin tona ulaştı. Bölgemizde üretilen elmaların kalitesi haddinden fazla bereketli. 8 bin ton pahal tıpkısı ölçü. Bunu değerlendirmemiz geçişsiz. Elmayla ilgilenen işletmeleri kente davet ediyoruz. Kurutulmuş elmaya ensiz dışından kâm var. Tığ dahi elmaların kurutulması üzere makinelerin gerçekleştirme edilip bu işin burada de yapılması üzerine girişimlerde bulunduk. Çiftçimizin elinde küsurat elmalarının satışını ve değerlendirilmesini keşfetmek üzere sair illerle istişarelerimiz sürüyor. Münasebet sorununu birlikte çözersek dolgunca bire bir aksiyon yapmış olacağız.”

“Projeler sebebiyle elma bahçeleri yaygınlaştı”

Bağışlı köyünde çiftçilik eden Bahattin Münevver bile sonuç yıllarda makbul projelerle elma bahçelerinin yaygınlaştığını dile getirerek, daha geçmiş ihtiyaçları için Van’dan ya bile İran’dan elma aldıklarını fakat bu algının değiştiğini belirtti.

Şu anda köylerinde herkesin ihtiyacından aşkın elmanın olduğunu anlatan Görgülü, şu ifadeleri kullandı:

“Elmaları, evlerimizde kış ihtiyacımızı karşılamak amacıyla itici çekicilik deposu görevi görecek yoz odalarda stokluyoruz. Dizge şimdilerde elma hasat ediyor. Bahçemden 12-13 ton elma menfaat. Üreticiler da bunlardan alacak sağlıyor. Ben bile aldığım destekle elma bahçesi kurdum. Ayrımsız eş topraktan ekmeğini kazanmalı. Hepimiz mütemmim olursak bu iş yürümez, bazılarımız de üretici olmalıyız. Bağımlı elan çok destek bekleriz. Sayın Valimize ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

Uğur Kayaç bile 5 sene ilk Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden elma fidesi alarak işe başladıklarını anlatarak, “Bahçemizde 4-5 nev elma ağacı var. Hasat dönemindeyiz. Elde ettiğimiz elmadan ihtiyaç fazlasını komisyonculara veriyoruz. Elmamız organiktir ve çok lezzetlidir, tek merhem kullanmadık. Köyümüzde 100’den aşkın elma bahçesi var. Herkes ihtiyacı kadar stoklayıp diğerini satıyor. Ekonomik namına bundan rüşvet sağlıyoruz.” dedi.

Share: