ULUSLARARASI ADANA ZEVK FESTİVALİ’NİN LANSMANI YAPILDI

Adana Valiliği’nin Adana Büyükşehir Belediyesi, kaza belediyeleri, odalar ve sivil topluluk kuruluşları hareket birliğiyle 7-8-9 Ekim tarihlerinde düzenleyeceği Arsıulusal Adana Lezzet Festivali, İstanbul Feriye’de planlı bire bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Bu yıl 6’ncı kere Adana Dalan Otopark’ta 180 dönüm üzerine oturmuş alanda düzenlenecek Arsıulusal Adana Hoşlanma Festivali’nin asıl teması ‘Geçmişten Geleceğe Miras: Mutfak’ kendisine açıklandı. Basın toplantısında Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Seyhan Şehremini Akif Eksiksizlik Akay, Adana Uran Odası Başkanı Anlaklı Övünç, Festival İçerik Koordinatörü Ebru Koralı ve Festival Organizatörü Haluk Özsevim festivalin amacına ve programı detaylarına ilişkin bilgi verdi. Adana Valisi Dr. Süleyman Elban’ın karı sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, kaymakamlık uray başkanları, görüş başkanları, sivil sosyete kuruluşlarının yöneticileri, Fatih Kavram ile gastronomi dünyasından adlar katıldı.

Tanıtımda keder başına güzeşte Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, misafirlere Adana kebabı pişirdi. Masterchef jüri üyeleri Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna’nın bile vadi aldığı lansmanda belediye başkanı Zeydan Karalar ile jüriler arasında renkli görüntüler ortaya çıktı.

7-8-9 Teşrinievvel tarihlerinde bir yandan haz tutkunlarına eş sahipliği yapacak festivalin tıpkı yandan bile konferansları ve hususi etkinlikleri ile Adana’nın aş damı mirasına kandil tutması hedefleniyor.

‘ADANA’DAKİ LEZZETLERİ TARİF GELMEK ÇOKÇA ZORDUR ANCAK TADINCA LEZZETİNİ ANLAYABİLİRSİNİZ’

Lansmanda konuşan Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, ‘Adana’birlikte 7-8-9 tarihleri ortada lezzet festivalimizin bu yıl 6’ncısını düzenliyoruz. Yapacağımız festivalin tanıtımı üzere bugün burada toplandık. Adana’dahi 3 dönme boyunca etkinlik alanında çıkmaz lezzetlerimiz, adana lezzetlerimiz, kebaplarımız, yemeklerimiz eksiksiz misafirlerimizi bekliyor olacak. Yine bire bir alanda, şeflerimiz kemirmek yapacak, konferanslarımız ve konserlerimiz olacak. Elhasıl içimli ayrımsız curcuna olacağını söyleyebilirim. Adana’daki lezzetleri tarif etmek çok zordur, ancak tadınca lezzetini anlayabilirsiniz. Ama Adana’nın musluğunda akan suyu üstelik lezzetlidir. Herkesi bu lezzetleri hissetmek üzere Adana’üstelik bu keyfi yaşamaya nida ediyoruz’ dedi.

‘FESTİVALİMİZE KATILANLARIN SAYISI SEÇKIN SABIK YIL YÜZBİNLER ADINA ARTIYOR’

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise ‘Adana tarihi lezzetlere topluluk benzeri site. Oradan birçok millet gelmiş geçmiş ve rastgele gelen kavim bakir tıpkı zevk bırakmıştır. Kavrulmuş baskın bir hoşlanma diyoruz amma onun dışında yüzlerce güzel aşındırmak var. Mecmu herkese bu yemekleri tatmalarını öneriyoruz. Bizim işimiz dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu güzellikleri dünyaya tanıtmak ve paylaşmak. O yüzden bugün İstanbul’bile bir tanıtım yaptık, çokça sunturlu geçti. Festivalimize katılanların sayısı rastgele güzeşte sene yüzbinler yerine artıyor’ diye konuştu. FESTİVAL PROGRAMININ DETAYLARI Arsıulusal Adana Hoşlanma Festivali’nin geçmiş haset HiltonSA Oteli’nde, ikinci günden itibaren Dalan Park Yeri Ezgi Sahnesi’nde gastronomi dünyasının birbirinden kızıl isimlerini, öğretim üyesi, araştırman ve hareket insanlarını bire bir araya getiren konferanslar, söyleşiler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

50’yi çok yerli ve ecnebi şef ile gastronomi dünyasına cephe veren 200 konuğun katılacağı festivalde, Gastro Zevk Sahnesi ve Tüvana Şefler Yarışması ile değişik konser ve gösteriler birlikte olacak. Şehrin gastronomik değerlerinin haddinden fazla yönlü işleneceği festivalde saha takanak 100’den çok Adana markası ise adlı lezzetlerini misafirlerinin beğenisine sunarak, ezgi tutkunlarına ziyafet şöleni keyiflendirmek hedefleniyor.Share: