Ünye Limanı’ndan Rusya’ya Ro-Ro gemisiyle önceki göveri ve meyve ihracatı gerçekleştirildi

Kalabalık’daki Ünye Limanı’ndan göveri ve semere aylı geçmiş Ro-Ro gemisi Rusya’ya debi etti.

Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Ünye Liman’ındaki törende, tarihi bir çağ yaşadıklarını söyledi.

Ünye Limanı’nın sıradan benzeri liman durumundayken kapasitesini iki katına çıkardıklarını vurgulayan Güler, “280 metrelik tıpkısı liman, rıhtım oluşturduk. Burada vaktiyle tek gemi yükleniyordu, farklı gemiler açıkta bekliyordu. Şu anda üç sefine patadak yükleme imkanımız var. Daha de önemlisi bugün aldığımız tedbirlerle Ro-Ro yüklemesi yapıyoruz. Tırı geldiği gibi gemiye yüklüyoruz. Bu de ilk kez Karadeniz’de bizim bölgemizde oluyor.” dedi.

Güler, limanın tıpkısı zamanda Akdeniz’i Karadeniz’e birleştiren sunma güdük yol üzerinde bulunduğuna dikkati çekerek, “Bura değişik limanlara bakarak henüz gelişmemiş yani 2,5 ile 5 saat ortada kazanım sağlıyor Ünye’ye. Bura hem kazançlı hem erke hem bile ahit itibarıyla tasarruf sağlıyor.” diyerek konuştu.

“Fındığı üstelik ihraç ika imkanımız olacak”

Gıda ihracatında özen edilmesi gereken hususlara birlikte meni eden Güler, şu değerlendirmede bulundu:

“Burada 10 bin tırlık sığa var. Yüklenmesi ve indirilmesi buradan olacak. İlk misil bu gemiyle alay malay bunu başlatıyoruz. Bire Bir zamanda Ünye, Akkuş ve Niksar yoluyla ikinci bir arteri Akdeniz’e bağlamış olacağız. Bu elan bile güdük tıpkı posta oluyor, elan nazik avantajı sağlamış oluyor. Bu toprak tıpkı zamanda kazançlı yerine kalkınma, istihdam ve tecim açısından çok mefret tıpkı tarz olma noktasında. Kent ortamında olmadığı amacıyla da büyük tıpkısı yarar sağlanmış oluyor. Bura elden Ünye’nin, Cıvıl Cıvıl’nun değil, ayrımsız zamanda ülkemizin yeryüzü koskocaman merkezlerinden birisi olacak. Böylelikle dünyanın de mahdut limanlarından biri haline gelmiş oluyor.”

Güler, Türkiye’üstelik en aşkın fındığın Kargaşa’üstelik üretildiğini anımsatarak, “Ancak Ordu hangi hikmetse bir yegâne fındığı birlikte denizden ihraç etmiyordu. Bizim demin burada fındığı birlikte ihraç etme imkanımız olacak.” dedi.

YANLIŞSIZ Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Ro-Ro seferini gerçekleştirecek Önder Gemisi’nin CEO’su Yaşar Şanlıtürk ve sair ilgililer katıldığı törende, Iye Bölgesi’nden Rusya’ya satılmak için limana getirilen göveri ve meyve gebe tırlar Ro-Ro gemisine yüklendi.

Share: