Uzay İstasyonu’ndan 3 nefis ekibi getirecek Soyuz operasyonu başladı

Uluslararası Gök İstasyonu’ndan (ISS) 3 kişilik ekibi getirecek olan Soyuz MS-23 bugün insansız yerine Kazakistan’dan fırlatıldı. Ekibi ferasetsiz getirmesi planlanan fakat oldukça ayrımsız meteorun çarpmasıyla hasar düzlük Soyuz MS-22’nin ise dünyaya Mart ayında insansız döneceği ifade edildi.

ABD gök ajansı NASA astronotu Frank Rubio ile Moskof uzay ajansı Roscosmos kozmonotları Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin’i sabık sene Eylül ayında ISS’e götüren Soyuz MS-22’ye, Boşluk ayında gerçekten bir meteorun çapması sonucu radyatör soğutma sıvısı sızıntısı başlamış ve uzay aracının 3 nefis ekibi Dünya’ya getirmemesine karar verilmişti. NASA ile Roscosmos ortada yapılan görüşmeler sonucunda insansız kullanılmamış bir Soyuz gök aracının ISS’e fırlatılarak ekibi getirmesine değişmeyen verildi.

Plan doğrultusunda Roscosmos’un Kazakistan’daki uzay istasyonu Baykonur Kosmodrom’dan Soyuz MS-23 insansız adına Moskova saatiyle bugün 03.24’te fırlatıldı. Cumartesi haset ISS’e varacak gök aracının ISS’in Poisk modülüne hudayinabit kendisine kenetleneceği tabir edildi. Tıngır hazırda ISS’te mevcut hasarlı Soyuz MS-22’nin ise Mart ayında insansız olarak Dünya’ya döneceği belirtildi. ISS’teki Soyuz operasyonunun muvaffakiyetli olması halinde 3 yabanlık ekibin Soyuz-MS23 ile bu yıl içre Dünya’ya dönmesi bekleniyor.

Share: