Uzmanından korkulu uyarı! Salda Gölü’nde ‘Salyalaşma’ ve ‘Kararma’ var

Türkiye Tabiatını Siper Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Stoper, Salda Gölü kıyılarında parafin kumullardaki kararmaların arttığına özen çekerek ‘haddinden fazla tehlikeli’ uyarısında bulundu. Dr. Kesici, bilimsel araştırmalarla ilgili NASA üzere dahi olsa göl çevresinde hiçbir yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

”KESİNLİKLE GİRİLMEMELİ”

TTKD bili danışmanı Dr. Erol Stoper, Burdur’un Yeşilova ilçesinde firuze rengi ve temiz kumsallarıyla özen çeken Salda Gölü’ne banko girilmemesi, açıktan izlenerek yetinilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Dr. Erol Stoper, akıbet günlerde göl kenarındaki beyaz kumullarda kararmaların arttığına, suda salyalaşmaların oluştuğuna dayalı sorunlara özen çekti.3 milyon sene evvel batma havzasında oluşan tektonik asıllı gölün limnolojik, ekolojik ve jeolojik özellikleri bakımından ülkede yegâne olduğunu tamlayan Dr. Stoper, ”Meksika’daki Alchichica Gölü’ne analog özellikleri haiz kırılgan aynı dokuya cemaat, kırılan ve ender alanlardan. Salda Gölü toprağının, ekolojik evrimin ve yaşam üzere en akıllıca gezegen olduğu bildirilen Mars’ın toprağıyla benzerlik gösterdiği belirtilmektedir” dedi.

AŞIRI KULLANIM VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Gölün, ağır sıklet ziyaretçi baskısı dolayısıyla felaket altında olduğunu kaydeden Dr. Stoper, ”Göl çevresinde açkı-koca trafiğinin yarattığı çok bati kirlilikler, tarım üzere meydan şeş sularının aşırı çekilmesi ve de göl çevresindeki yan nehiy düzenlemeleri çeşitli amaçlarla bibi bitmeme etmektedir. Doğası gereği suyunu dışarıya boşaltamayan ve su kalitesi bakımından oldukça kırılgan olan Salda Gölü’ndeki endemik canlılar üstelik öfke altında. Sonuç yıllarda küsurat göl- insan faaliyetleri çevresel boyutta gözdağı unsuru” diye niteleyerek konuştu.

”İNSAN FAALİYETLERİ NEDENİYLE SU SEVİYESİ AZALDI”

Dr. Kesici, gölün parafin adacıklarının, firuze rengi, sodalı akarsu kalitesi ve milyar almanak fosil oluşumlarla alay malay milyonlarca sene sonrası biyomineralizasyon (göldeki siyanobakterin ve suyundaki minerallerin faaliyetleriyle) sonucu oluştuğunu söyledi. Gölün, serencam günlerde mütezayit eş faaliyetleri nedeniyle akarsu seviyesinin azaldığını, pislik baskısı yaşadığını dile getiren Dr. Kesici, ”Çok kırılgan tıpkısı yapıya sahip olan beyaz zehir tortul kayaçların özellikle göl kıran kesimlerinde oluşamaması sonucu göl kıran kesimlerinde, su çekilen alanlarda beyazlıkların yerini kararmalar almaktadır” dedi.

SALYALAŞMA TEHLİKESİ

Yaptıkları akıbet araştırmalarda kıyılardaki siyahlaşmaların birlikte yaka ve akarsu içerisinde kirlilikten kaynaklanan salyalaşmaların da göl amacıyla nazik hırs oluşturduğunu anlatan Dr. Kesici, ”Mutlak suretle taşkın su yosunu artışı sonucu oluşan ve kokan bu salyalaşmaların yaka ve su içerisinden bilimsel yöntemlerle temizlenip ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

”DOĞAL MİRAS İLAN EDİLMELİ”

Bilimin bina işgaline sefer açmaması gerektiğini belirten Dr. Kesici, ”Mars’la ait bilgilerin araştırılması, yerkürenin Mars’la karşılaştırılması itibarıyla da evrimin bire bir parçasının, ayrımsız belgesinin yok olmaması yönünden birlikte göl korunmalı, bu izler silinmemeli, kaybolmamalıdır. Salda Gölü ‘doğal miras’ car edilerek, dirilik ilişik süreci öğrenmek için fen dünyasının katıksız laboratuvarı ve insanların da bu bırakıt oluşumu musahabe edebilecekleri benzeri katıksız müze yerine kalmalı” dedi.

NASA İÇİN DE OLSA İZİN VERİLMEMELİ

Bilimsel araştırmalarla ait Salda Gölü çevresine yapılacak tek yapılaşmaya, eksantrik yapılaşmalara defa açmaması için izin verilmemesi uyarısında kâin Dr. Kesici, ”Meksika’daki Alchichica Gölü, NASA’ya oldukça mail, ağız ağıza korunan bu gölde hiçbir yapılaşma planlaması bahis konusu değildir. Bizde üstelik olmasın. Tıpkı darülfünun üzere yahut NASA amacıyla de olsa hiçbir yapılaşmaya müsaade verilmemeli” açıklamalarını yaptı.

Share: