Vahap Seçer, ‘Kardeş Şehir’ Güney Moravya’yı Görüşme Etti

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan ve Büyükşehir Belediyesi’nin cömert şehri Güney Moravya Bölgesi’ni ziyaret etti.

Cenup Moravya Bölge Valisi Jan Grolich, geçen sene Sazak’deki incelemelerin peşi sıra Başbuğ Seçer’le yaptığı görüşmede, Sazak’i çokça enteresan bire bir şehir olarak gördüğünü belirterek, “Tığ de sizi Cenup Moravya’ya seslenmek isteriz. Takkadak şehir merkezinde değil, bizim bölgemize birlikte neler yaptığımızı görmenizi dileriz”sözleriyle davette bulunmuştu.

İYİ NİYET VE İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Başkan Seçer dahi nida üstüne yapılan görüşmeler sonucunda, Komutan Danışmanı İbrahim Evrim ile alay malay, 9 bin 500 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa’nın arz yavaş raylı cümle ağına topluluk ve Çek Cumhuriyeti’nin silikon vadisi dahi denilen Cenup Moravya bölgesinde, 2 çağ süresince temaslarda bulundu.

Ilbay Grolich ve mıntıka divan yetkilileri marifetiyle istekle karşılanan Komutan Seçer’in düzlük aldığı toplantılara, Türk hisse senedi insanlarının kurmuş oldukları Çek-Türk Dostluk Derneği temsilcileri dahi katıldı. Avusturya Macaristan İmparatorluğu mimarisinin görkemli tıpkısı örneği olan Il makamında, Divan üyelerinden oluşan temsili aynı astronomi nezdinde Komutan Seçer ve Ilbay Grolich, iki şehir ortada yapılacak iş birliklerine dair izahat yaptı. Konuşmaların ardından Başbuğ Seçer ve Ilbay Grolich, Çekçe, İngilizce ve Türki adına hazırlanan hüsnüniyet ve teşrikimesai ortak metnini imzaladı.

KARDEŞLİK FİDANI MERSİN’DEN BILAHARE, GÜNEY MORAVYA’BIRLIKTE ÜSTELIK DİKİLDİ

Güney Moravya Bölgesi Valisi Jan Grolich’in Türkiye ziyaretinde Sazak’üstelik dikilen kardeşlik fidanı, bu yol Başkan Seçer’in Çek Cumhuriyeti gezisinde Güney Moravya’da dikildi. Komutan Seçer ve Vali Grolich, Valiliğe ilgilendiren müstehzi benzeri parkta diktikleri fidana fert suyunu yine alay malay verdi.

Share: