VALİ MEMİŞ ÇAT’TA 4.9 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMDE HAFİF HASARLI YERLER VAR

ERZURUM’un Kavşak ilçesinde esbak saat 23.30’bile meydana mevrut 4.9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra ilçe ve rustik mahallelerde tetkik eden kaza akse merkezi Ilbay Okay Memiş, başkanlığında yorum toplantısı yaptı. Vali Memiş, Allah’a şükür rastgele gösterişli ya da orta hasarlı hane tayin edemedik. Hakeza benzeri ihbar de gelmedi. Belli Belirsiz hasarlı yerler var dedi.

Afet ve Evgin Ebat Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) göre; saat 23.30’üstelik model üssü, Erzurum’un Kavşak ilçesi olan 4.9 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Içtima 6.9 kilometre altında meydana gelen zelzele, yer el ve ilçelerde üstelik hissedildi. Deprem sonrası ilkin AFAD olmak için ilgilendiren kurumlar Kavşak kaza merkezi ve rustik mahallelerde incelemede bulundu. Tün boyunca yapılan incelemeler bugün öğle saatlerinde Vali Okay Memiş’in bile katıldığı kaza akse merkezi toplantısında masaya yatırıldı. Kavşak Kaymakamı Muhammet Serdar Erdoğan, Itimat Müdürü Uzun Tuncel, İl Jandarma Komutanı Albay İlker Balkır, AFAD İl Müdürü Selahattin Karslı, Kavşak Şehremini Kağan Yaşar, ilgilendiren kurumların temsilcileri katıldı.

‘MUHTARLARIMIZLA GÖRÜŞTÜK’

Toplantı sonrası izah eden Vali Memiş, Mazi gece 23.30 sularında Kavşak ilçemizde 4.9 kadar depremle sarsıldık. Sabaha kadar araştırmalarımız devam etti. Yer Sarsıntısı olduğu andan bu zamana kadar tek tek muhtarlarımızla görüştük. Allah’a şükür rastgele korkulu ya da ılımlı hasarlı hane tespit edemedik. Böyle benzeri ihbar de gelmedi. Hafif hasarlı yerler var. Özellikle Has köydeki okulda ve jandarma binasında çatlaklar olduğunu gördük. Bunlar bile gerçekte 2 yıl önce meydana gelen depremden mevrut çatlaklar olduğunu belirleme ettik. Çok şükür inatçı tıpkısı durumla karşı karşıya değiliz dedi.

‘DEPREME DAYANIKLIKLARINI TEST ETMİŞ OLDUK’

Çat ilçesinde 2 sene geçmiş meydana gelen depremde 600’e andıran binada yavaş hasar tayin edildiğini hatıratan Vali Memiş, Burada yaptığımız binaların az daha yarısının vatandaşa teslimini yapacağız. Diğerlerinin dahi inşaatı başladı, tıpkısı kısmı bitmeme ediyor. Bilindiği gibi bu bölgemiz Şimal Rum Kırık Hattı ile Şarki Rum Fay Hattı’nın kesişme noktası. Deprem bizim gerçeğimiz, buna göre hareket etmek durumundayız. Kamu binalarını buna göre nesir ediyoruz. 2 sene önceki sarsıntı sonrası polat yapım yöntemiyle yapılan binalar var. Buralarda 4.9 büyüklüğündeki depremde hiçbir olumsuzlukla karşılanmadı. Böylecene bu konutların depreme dayanıklığını birlikte sinav etmiş olduk diye konuştu.

Vali Memiş, kriz merkezindeki toplantı sonrası ilçede esnafı gezerek geçmiş olsun dileklerini iletti.Share: