Vali Yavuz’dan 5 Çatlak Dünya Eş Hakları Haset mesajı

Kocaeli Valisi Seddar Zor, 5 Antrakt Acun Karı Hakları Günü dolayısıyla tasarı yayımladı.

Ağır, mesajında, dünyanın dayanıklı çokça ülkesinden geçmiş, 5 Antrakt 1934 tarihinde Kadınlara Güzel ve Seçilme Hakkı verilişinin 88. sene dönümünü gururla kutladıklarını belirtti.

Milletlerin uygarlık yolunda gösterdiği ilerlemenin, kadına verdiği değerle ölçülmesi gerektiğini vurgulayan Zor, “Gazi Mustafa Eksiksizlik, ‘Bir sosyete bir amaca hep kadınları ve erkekleri ile bu arada yürümez ise ilerlemesine maharet adına imkan ve ilmî olarak ihtimal yoktur.’ söylemek aracılığıyla Türk kadınına verdiği değeri ve kadının toplumların gelişmesinde ve ilerlemesindeki önemini vurgulamıştır.” ifadelerini kullandı.

Vali Müşkül, mesajında şunları kaydetti:

“Sevginin ve şefkatin simgesi olan, bir zamanda sıra boyunca milletimizin var olma mücadelesinde on paralık biperva canını ortaya koyan kadınlarımız, günümüzde da büyük muvaffakiyet hikayelerine imza atmaktadır. Evinde, tarlasında, fabrikasında üretime destek olan, istihdam oluşturan, ayrımlı alanlardaki başarılarıyla bizleri gururlandıran Türk kadını, seçkin alanda topyekun kalkınma hamlesi içre olan ülkemizin hedeflerine ulaşmasında bile oylumlu katkılar sağlamaktadır. Elçi efendimizin ‘Cennet annelerin ayakları altındadır.’ buyruğundaki anlayışın mensupları olan bizler, bugüne kadar kadınlara müteveccih rastgele nev şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz kabil imdi birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Yaşantımız süresince doğumdan ölüme seçme anımızda varlıklarıyla ve destekleriyle onurlandığımız, birlik, şefkatlilik ve özverinin simgesi kadınlarımızın Dünya Karı Hakları Günü’nü yer ahbapça dileklerimle kutluyor, mecmu kadınlarımıza keyif, sükse, mutluluk ve esenlikler diliyorum.”

Share: