Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta sâri geçitleri “Hayata saygı duruşu” sloganıyla kırmızıya boyandı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta İçişleri Bakanlığınca “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında gelgeç geçitleri kırmızıya boyandı.

Van’da İskele Caddesi’nde planlı programa katılan Vali ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Âşık Balcı ile Van Yüzüncü Sene Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, aplikasyon kapsamında bulaşıcı geçidine kırmızı iz çizdi.

Balcı, gazetecilere, İçişleri Bakanlığının öncülüğünde umum Türkiye’üstelik farkındalık sağlamak için aplikasyon yapıldığını söyledi.

Kentte eksiksiz vatandaşların gidiş geliş kurallarına uyduğunu tamlayan Balcı, şunları kaydetti:

“Bundan şişman benzeri sevinme duyuyoruz. Sürücülerden yayalara öncelik vermelerini istiyoruz. Bunu çokça önemsiyoruz. Yayalar bizim al çizgimizdir. Evleviyet hakkı yayalarındır. Yollarda, geçitlerde bunlara ilgi etmemiz geçişsiz. İnsan yaşamına eşit yüklemek gerekiyor. Van’daki hemşerilerimiz bu konuya duyarlılar.”

Programa, İl Jandarma Komutanı Sancak Hüseyin Bekmez, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Hakkari

Yaya önceliğine dikkati temizlemek ve sürücü duyarlılığını bırakmak üzere başlatılan kampanya kapsamında Medeni Sancar Caddesi’nde program düzenlendi.

Burada öğrencilerle arkadaşça eden Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, yayaların önceliğini ve trafikteki güvenliğini tezyit etmek üzere Türkiye’nin seçme durumunda etkinliklerin yapıldığını söyledi.

Kentte bile okulların önündeki yaya geçitlerini arama ederek kırmızıya boyadıklarını nâkil Akbıyık, “Yayalar bizim kırmızı çizgimiz, önceliğimiz. Ondan kıran buradayız. Bilcümle bu arada etkinlik yapacağız. Buraya araçlar geldiğinde duracak.” dedi.

Akbıyık, daha bilahare öğrencilerle eğreti geçitlerini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe, İl Kurnaz Komutanı Tümgeneral Ateşli Baskın, İl Emniyet Müdürü Salavat Mete Bulak, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Ongun ve öğretmenler dahi katıldı.

Bitlis

Bitlis 100. Yıl Ortaokulu uğrunda gerçekleştirilen programa katılan Vali Oktay Çağatay, öğrencilerle okulun önündeki geçici geçidini kırmızıya boyadı, sürücülere broşür dağıttı.

Polislerin öğrencileri bilgilendirmesinin ardından konuşan Çağatay, geçici geçitlerinin önemini ve yayaların trafikteki üstünlüğünü vurgulamak için İçişleri Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı etkinlik düzenlendiğini belirtti.

Çağatay, şöyle konuştu:

“Bugünkü mottomuz ‘Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu’. Türkiye’de gidiş geliş kazalarının azaltılmasıyla ilişkin Cumhurbaşkanımız marifetiyle car edilen trafik gösteri planımız vardı. Bu kapsamda birçok kampanya yürütüyoruz. Bugün çocuklarımızla beraberiz. Evleviyet yayanın, evleviyet hayatın. Çocuklarımızı, velilerimizi ve sürücülerimizi uyartı ediyoruz. Bitlis’te ne yazık kim geçtiğimiz günlerde belalar yaşandı. Bunları azaltmaya çalışıyoruz. Çocuklarımıza başarılar diliyoruz.”

Etkinliğe, İl Güven Müdürü Kerem Özcan, Milli Terbiye Müdürü Mehmet Güvenli Korkmaz, polisler ve öğrenciler katıldı.

Muş

Muş’ta, Vilayet önündeki yaya geçidi kırmızıya boyandı.

Programa katılan Ilbay Yardımcısı Mustafa Ayvat, Uray Başkan Vekili Muhterem Bozkurt, İl Açıkgöz Başbuğ Yardımcısı Miralay Mehmet Ulu Bayar ve İl Itimat Müdürü Engin Kaloğlu sürücülere broşür dağıttı.

Öğrenciler ise “trafikte önceliğimiz yayalar olsun”, “trafikte yayalar kırmızı çizgimizdir”, “evleviyet hayatın, öncelik yayanın”, “önceki geçiş hakkı yayanın” ve “vesait dursun yayalar geçsin” yazılı dövizler taşıdı.

Jandarma ve polis güçleri ekipleri sürücüleri yayalara evleviyet konusunda uyardı.

Share: