Van, Hakkari ve Muş’ta “Milli Ağaçlandırma Günü”nde binlerce amut dikildi

Van, Hakkari ve Muş’ta “Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında binlerce rekiz dikimi gerçekleştirildi.

Van’dahi Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte 40 bin dikme dikildi.

Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Âşık Balcı, kentte ayrımlı nev semere ve ziynet ağaçlarının vadi aldığı fidanlık oluşturacaklarını söyledi.

Bu fidanları gelecek yıl toprakla buluşturacaklarını tamlayan Balcı, şunları kaydetti:

“Van’ın meşhur kayısısını, elmasını, cevizini, eriğini dikilebilecek temas yere dikeceğiz. Van’ın ağaç varlığını tasarruf etmek için haddinden fazla çalışacağız. Bu bölgeye teferruat anlamaklık, bilim kabak insanların eğitimine katkı sağlayıcı YYÜ’da haddinden fazla adamakıllı icraat yapılıyor. Demincek birlikte üniversitemizin 40. bünye sene dönümü nedeniyle 40 bin rekiz dikilecek. Cumhuriyetimizin 100. bünye yıl dönümünde üstelik 100 bin fidanı valiliğimiz, büyükşehir belediyemiz ve üniversitemizle alay malay üniversite kampüsüne dikeceğiz.”

Hakkari

Sümbül Mahallesi’ndeki Kent Ormanı bölgesinde düzenlenen etkinlikte tıpkı enformasyon özne Vali ve Uray Başkan Vekili İdris Akbıyık, kamu kamu kuruluşları, sivil topluluk kuruluşu ve vatandaşların katılımı ile “Türkiye Yüzyılı”na yardım amacıyla Hakkari olarak bir çağ vereceklerini söyledi.

Gelecek nesillere daha yeşil ayrımsız Hakkari çoğaltmak istediklerini belirten Akbıyık, şunları kaydetti:

“Bu kampanya çerçevesinde elimizden geldiği kadar Hakkari’mizin bu sunturlu dağlarını henüz bile güzelleştirmek üzere dikme dikeceğiz. Elan yeşil tıpkı Hakkari için esaslı hayır olsun. Türkiye Yüzyılı’na yardım, geleceğe soluk üzere bizler de buradayız.”

Konuşmaların arkası sıra Akbıyık, protokol üyeleri, er, polis ve vatandaşlar 45 bin fidanı toprakla buluşturdu.

Programa, Ilbay Yardımcısı Mustafa Patent Kasımoğlu, İl Açıkgöz Komutanı Korgeneral Ateşin Dominant, İl Inanma Müdürü Salavat Mete Bulak, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, gelgel amirleri, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Muş

Muş 112 Acil Davet Merkezi bahçesinde planlı izlence, istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ilbay İlker Gündüzöz, yıllardır yapılan ağaçlandırma ve yeşillendirme faaliyetlerine 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü ile balaban bire bir ivme kazandırıldığını belirtti.

Bu programların gelenekselleştiğini anlatan Gündüzöz, “Hakeza bitmeme edersek henüz yeşil bir Türkiye ve Muş’la karşılaşacağız. Yapacağımız rastgele madde dünyamız ve sevgili gençlerimiz, yavrularımız amacıyla haddinden fazla şanlı yatırımlardır. 15 bin skor direk dikimi yapılacak. Tığ kökü olan benzeri medeniyetin mensuplarıyız. Devletimiz da öyle eskimemiş tıpkısı fehamet değildir. Asırlardır Anadolu’dahi oran organizasyonu olan milletiz. Cenabıhak şimdiden hayrınızı akseptans etsin. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların ardından fidan dikiminin gerçekleştirildiği programa İl Bitirmiş Komutanı Albay Mehmet Son Teşrin Evliya, Şehremaneti Başkan Vekili Saygıdeğer Bozkurt, Ilbay Yardımcıları, Güvenlik Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, Orman İşletme Müdürü Beyin Çelik, kurum Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Share: