Van Kalesi’ndeki “Gülistan Bahçesi” yenilendi

Van’ın İpekyolu Belediyesi, Van Kalesi’nin kuzeyindeki “Gülistan Bahçesi”ni yeniledi.

Belediyeden yapılan açıklamaya bakarak, Otopark ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Abdurrahman Gazi Türbesi’nin yanı sıra mevcut ve endemik gül türlerini bünyesinde barındıran bahçeyi baştan düzenledi.

Tamamlanan çalışmaları inceleyici Kaymakam ve Uray Başbuğ Vekili İhsan Emre Kültürlü, bahçenin toprak üzere tarihi öneme cemaat olduğunu söyledi.

Bahçenin bir nice ziyaretçiye, turiste, hususi günlerini ölmezleştirmek isteyen kadın ve damada ocak sahipliği yaptığını belirten Okumuş, “Van Kalesi eteklerinde içre soy tür gül türünü barındıran bu bahçede ekiplerimiz yoluyla bunaltıcı ayrımsız düzentileme yürütüldü. Yol yolları, habitat alanları, peyzaj çalışmaları yapıldı, kadın ve damatlar için fotoğraf çekimlerinde kullanabilecekleri tıpkı fotoğraf alanı dizayn edildi. Önümüzdeki günlerde açılışının yapılacağı bahçenin tamlık hemşerilerimize adamakıllı olmasını dilerim.” diye konuştu.

Bahçede kentin tescilli gül reçeli ve şerbet yapımında kullanılan Van Gülü’nün beraberinde, Hoşap, Türk, Isparta, Şurubi, Parafin, Turuncu-Solgun, Bonanza, Kral kabil gül türleri bulunuyor.

Share: