Vatandaştan Tarım Emniyet indirimi yorumu: Ayırt fail tek şey namevcut…

Almaç: Ulu Akıllıca YAMANLI/İSTANBUL

Cumhur Reisi ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Tarım Emniyet Kooperatifi marketlerinde 30’un üstünde ürüne tenzilat yapılacağını duyan vatandaşlar reyonlarda sahne kırıklığıyla karşılaştı.

İndirim nedeniyle geri ve bugün er saatlerde marketlere revan vatandaşlar, fiyatların hafta sonu ile ayrımsız olduğunu ve bir iki üründe tikel oranlarda tenzilat yapıldığını söyledi.

İstanbul Kağıthane’bile, market alışverişinden sâdır vatandaşlara mikrofon uzattık, “Fiyatları nasıl buldunuz?” diye niteleyerek sorduk.

Verilen yanıtlar şöyle oldu:

“MARKET MARKET KIYAS YAPAR AĞIL GELDİK”

Hasan Yılmaz: “Değişik marketlerden henüz fiyatlı… (İndirim bulamadınız mı?) Bulunmayan. Kuşbaşı etin 400 gramı 51.50 liralık. A101 dahi 49 liraya satıyor. Salça orada 16.50 liralık, burada 16.25 liralık… 25 kuruş indirmiş. (Market market mukayese yapar ağil mi geldik?) Motamot. (Bu uzanım zorluyor mu sizi?) Baskı tabi canım Cenabıhak Cenabıhak… Ben ayrımsız anormallik gördüm.”

“FİYATLAR ÇABUKÇA HEMEN AYNI”

Serdal Muazzez: “Fiyatlarda haddinden fazla değişen tıpkı öz namevcut, şipşak çarçabuk tıpkı duruyor. (30’un üstünde üründe tenzilat yapılacağı söylenmişti…) Valla biraz üründe indirim var amma gitgide düşecek herhalde. (Yeterli değil miydi tenzilat? Beklediğinizi bulamadınız mı?) Aradığımı çok dahi bulamadım. (Ayrıksı marketlerle mukayese yaptınız mı?) Şimdi onlara da bakacağım. (Hangisi arz uygunsa oradan mı alacaksınız?) Aynen anca yapacağız. Ekonomiyi eyitmek geçişsiz. (Fiyatlar bütçeyi zorluyor mu?) Evet. Sabık seneyle bu yıl ortada yüzde 150-200 fark var.”

“SEVDİĞİMİZ ÇAYIN BİLE İNDİRİMİNİ GÖREMİYORUZ”

İlham Satma: “Ürünlerde bu indirimi çokça fazla göremiyoruz. Genel istihlak malzemelerinde tenzilat var amma o kadar dahi değil. (Beklentinizin altında mı kaldı?) Haddinden Fazla altında. Ulus yerine sevdiğimiz çayın da indirimini göremiyoruz. Yüzlerce iz ortada 10-20 kıta üründe tenzilat olması çok çok tıpkı rahatlık sağlamaz.”

“BÜTÜN MARKETLERİ SEBEP HESAP YAPARAK GEZİYORUZ?”

Fatma Barış: “(Özge marketleri incelediniz mi buraya gelmeden evvel?) Tabi kim. (Averaj ne kadarlık bire bir ayırt var?) Haddinden Fazla değil ama az buçuk var. (Henüz aşkın iskonto bekler miydiniz?) Bilcümle marketlerden bekliyorum, vakit kaybetmeden bura değil. (Market alışverişleri bütçeyi zorluyor mu?) Zorlamaz mı? Sizinkini zorlamıyor mu? Zorluyor tabi ki… Bilcümle marketleri illet adisyon yaparak geziyoruz? Zorladığı amacıyla geziyoruz.”

“BURASI HENÜZ PAHALI”

Gülgûn Güç: “Elan pahalı. (Buraya gelmeden değişik marketlerdeki fiyatları incelediniz mi?) Deminden gidiyorum. (Orada de istediğiniz fiyatlar yoksa?) Yoksa yine fiyatlı alacağız vabeste…”

“İNDİRİM YAPILMIŞ AMMA MALZEME NAMEVCUT”

Cemal Çelik: “İndirim yapıldı bile demincek da içeride materyal kalmamış. Bu hafta sağlık mi acaba? Gelmez. (Aradığınızı bulamadınız mı?) Bulamadım. Bulamadık valla. (Ne bakmıştınız?) Şeker baktık, peynir baktık, yok.”

“ELİM BOŞ ÇIKTIM”

İsmini yöneltmek istemeyen vatandaş: “(Ellerini göstererek) Bak abes çıktım. Hasis tenzilat namevcut. (İstediklerinizi alamadan mı çıktınız?) Alamadan çıktım. İnan ki indirimli günlerde diğer marketler elan dolgunca.”

“FARK FAIL HİÇBİR ÖZDEK YOK”

İsmini yöneltmek istemeyen yurttaş: “Bire Bir fiyatlar, hiç fark fail bire bir molekül namevcut ki. ‘İndirim, iskonto’ dahi hangi olacak? 1-2 lira tenzilat… Yine ayrımsız, efdal oluyor fiyatlar… Fark fail hiçbir özdek bulunmayan. (Fiyatlar bütçeyi zorluyor mu?) Zorluyor bağımlı.”

Share: