Vazıh yerel haberleri… Münevver’da sosyal ev projesinin esas atma töreni 25 Ekim’de gerçekleştirilecek

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gurur, sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşım ile 25 Ekim’üstelik aralarında Kültürlü’ın dahi bulunduğu 17 ilde toplumsal bölük projesinin asıl atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çalım, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla geçtiğimiz günlerde ‘Cumhuriyet tarihinin en balaban sosyal konut hamlesi’ olarak açıklanan içtimai hane projesi çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Icra Vekili Çalım proje dahilinde 25 Ekim’dahi aralarında Ziyalı’ın de bulunduğu 17 ilde temel atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

“25 Ekim’üstelik 17 ilde temel atacağız”

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gelgel yaptığı paylaşımda, “Vatandaşımızın bu projenin yapılıp yapılamayacağı üzerine hiçbir tereddüttü yok. Kül dünyanın durduğu bire bir dönemde hakeza aynı projeyi açıklıyoruz ve 25 Ekim’da dahi geçmiş temellerini atacağız. 5 bin konutun evvel temellerini Ankara, Afyon, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’ta atacağız. Valiliklere alfabe yazdık. Onlarda ilgililerle ahbaplık etmek yoluyla bize talepleri ilettiler. Biz dahi koca dağılımına bakarak adil şekilde sayıları belirleyerek, ilçelere dağıttık” dedi.

500 bin bölük yapılacak

Cumhuriyet tarihinin yeryüzü balaban içtimai konut hamlesi çerçevesinde 500 bin sosyal konut, 250 bin basamak gayeli yer, 50 bin işyeri hedefinin, önce etabında 250 bin içtimai bölük, 100 bin hane arsası ve 10 bin işyeri düz yazı edilecek. 81 ilde, 609 ilçede yapılacak toplumsal bölük projeleriyle vatandaşlar, toplamda 608 bin lira fiyata erbap 2 fazlalık 1 konutlara, mahiye 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle eş olacak. Mecmu 850 bin lira fiyata erbap 3 zait 1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle yapabilecekler. İstanbul’dahi hane gelirinin 18 bin liranın, gayrı illerde 16 bin liranın altında olan seçme vatandaşlara müracaat kapısı bariz olacak. – AYDIN

Share: