Veca Dağı eteğindeki Erhacı sulak alanında 68 kuş türü tayin edildi

Iğdır’da Dert Dağı eteğindeki Erhacı sulak alanında ilk defa yapılan araştırmada, göçmen ve evcil 68 kuş türü taşıt altına alındı.

Sonbaharda kuzeyden güneye göç eden kuşlar, Kuzeydoğu Kafile Yolu üstünde kâin Iğdır’da ıtlak verip azık ve yağ depoladıktan sonra uçuşlarına bitmeme ediyor.

Genellikle Afrika’nın kuzeyine hicret etmek üzere bu rotayı kullanan kuşlar, artağan sulak alanlardan Erhacı köyü bölgesini da yeğleme ediyor.

Göçün bitmeme ettiği sulak kayran, Huy Dulda ve Milli Parklar Iğdır Yazıhane Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi, kuş bilimciler ve gönüllülerce takip altına alındı.

Bölgede ilk kez yapılan araştırmada göçmen ve domestik 68 kuş türü tayin edildi.

“Tespit ve gözlem çalışmaları bitmeme ediyor”

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü (KUŞMER) Dr. Öğr. Üyesi Emrah Polat, AA muhabirine, sulak alanın ilgi cazibedar bir nice kuş türünü barındırdığını söyledi.

Bölgede evvelden açık şümullü mesai yapılmadığını anlatım fail Polat, “Erhacı sulak alanı bizim bile gözlem altına aldığımız tıpkısı nahiye. Bölgede yaptığımız çalışmalar neticesinde 68 türün kaydını çıkardık. Tayin ve gözlem çalışmalarına bitmeme ediyoruz.” dedi.

Alanda yapılan çalışmaların dönme geçtikçe detaylandığını anlatan Polat, “Düz eskimemiş, âdem geçişinin birkaç olduğu bire bir havza. Bu bölgeyi şimdilik gözlem altına aldık. Bağımlı bu bölgede çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Özellikle baharın gelmesiyle bu alanlarda çalışmalarımızı bitmeme ettireceğiz.” diyerek konuştu.

Sulak alanda henüz ilmî anlamda düzentileme yapılmadığını ve literatüre zinde olgun girilmediğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Balkı Dağı’nın eteklerinde sessiz tıpkı düz. Alanda tamamen saf kaynaklar var. Hem kayırıcı hareketliliğinin hem dahi çevrede kuşları tasalı edecek herhangi bir etmenin olmadığını gözlemledik. Kuşlar burayı güvenli ortam kendisine gördükleri üzere abat şekilde hayati faaliyetlerini sürdürmekteler.”

Share: