Vekil Âlim: EYT sorunu sunma geç aralık ayında meclise zeki ettirilecek

ÇALIŞMA ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilimci, “Milyonların merakla beklediği EYT sorunu genişlik geç mabeyin ayında meclise anlama ettirilecek. Çalışmalar cemi hızıyla devam ediyor” dedi.

Cacabey Meydanı’nda planlı 35’inci Cömertlik Haftası programına, Sülale ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilim Adamı, Tecim Icra Vekili Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, daire müdürleri ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte, 2022 yılının çırağı, kalfası ve ahisine ödülleri verildi. Etkinlikte mütekellim Bakan Bilgin, “Bin yıldır bu topraklarda yaşıyoruz. Bizim üzere tarihin önümüze koyduğu sunma büyük soru geçmişin izlerinin üstünde bakir tıpkı medeniyet kurulup kurulamayacağı. Bizler burada bayraklarımızı dalgalandırabiliyorsak bu ülkemizin gücünü gösterir. Cömertlik teşkilatı kısaca bin yıldır Anadolu’da sosyal, ekonomik, dini, ahlaki ve kültürel ve politik hayatta önemli fonksiyonlar adına getirmiştir. Cömertlik teşkilatı kurucusu Ahi Evran’dır. Bünye amacı ticarete aktöresel ilkeler vermek, esnaf dayanışmasını nail olmak, halkımız ortada ticaret kültürünü duyurmak ve geliştirmektir. Çalışanlar arasındaki ilişkinin düzenlenmesi karışma bildiğimiz gündeş anlamdaki sendikacılığın de mimarı ahiliktir” diye konuştu.

‘ASGARİ ÜCRETTE EMEKÇİLERİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ’

EYT konusuna değinen Icra Vekili Bilgin, “Pandemi sürecinde dünyada yeryüzü çok ekonomisini güçlendiren talih konumundayız. Türkiye ‘yola devam’ dedi. Esnafların cesaret sorunları var. Bunları adım adım çözerek yola bitmeme ediyoruz. Emeklilikle ilişik sorunları çözeceğiz. Onların her nev sorunu bizim sorunumuzdur. Çalışanlarımız, işçilerimiz ve emekçilerimizin rastgele çeşit sorunlarını çözeceğiz. Bu yıl asgari ücrette yüzde 85 artma yaptık. Esasen fasıla böylecene belirlenecek bakir minimal ücrette da emekçilerimizi pahalılık karşısında ezdirmeyeceğiz. Milyonların merakla beklediği EYT sorunu arz geç aralık ayında meclise fehim ettirilecek. Çalışmalar cümle hızıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Share: