Vekil Ersoy, Türkiye Otelciler Birliğinin maaş toplantısında konuştu Açıklaması

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) “Mahiye Brifing Toplantısı” Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Intercontinental Hotel İstanbul’dahi gerçekleştirildi.

Icra Vekili Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, yılbaşında turizm sektörünün uğrunda belirsizliklerle mahmul tıpkı sürecin olduğunun değerlendirildiğine işaret ederek, “Tığ parçalanmamış bu münasebetsiz senaryolara kulaklarımızı tıkayarak, defa haritamızı belirledik. Tanıtımlarımızı arttırarak, tedbirlerimizi alarak ve hedeflerimizi küçültmeden çalışmaya başladık. Türkiye Turizm Lansman ve Ihya Ajansı (TGA) yoluyla 33 ülkenin ulusal televizyon kanalı ile 200 ülkenin küresel selen kanalları ve sayısal mecralarında Türkiye’mizin tanıtımlarını yaptık. Sonuç 3 yıldır TGA ile dünyada turizm alanında kategorik meydanlık sunu aheste ve en çalışkan tanıtım özne büyüklük olduk.” diyerek konuştu.

Tanıtım kampanyaları sebebiyle sene başında duyurulan hedeflerin güncellendiğini tamlayan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“2022’nin önceki 9 aylık döneminde ulaşılan rakamlar, Türkiye’nin, düzeltilmiş ettiği hedeflerine tıpkısı kadem elan yaklaştığının göstergesidir. İleriye çevrik rezervasyonlar de az çok bol geliyor. Sene sonuna revize hedeflerin dahi geçileceğine inanıyorum. 2016’birlikte 62 dolara kadar gerileyen birey başı gecelik konaklama gelirini, 2016’ya bakarak yüzde 35 artış kaydederek, 83 dolara çıkartmayı hedefliyoruz.

Bakan Ersoy, İstanbul’un pandemi öncesi turist sayısını mayıs ayında yakaladığının altını çizerek, İstanbul’un sene böylecene kısaca 15 milyon ziyaretçiyi mihman edeceğini öngördüklerini söyledi.

“Im çeşitliliği için bir nice alanda özel projelere imza attık”

Turizmde im çeşitliliğinin önemini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Eser çeşitliliği amacıyla kruvaziyer, arkeoloji turizmi ve firez turizmi alanında hususi projelere imza attık. Türkiye’nin evcil, ibdai ve saf değerlerini ortaya çıkarmak için planlanan rota çalışmalarını tamamladık. Antik medeniyetleri kapsayan üslup ve bisiklet yolları, Ermiş Çelebi, Mimar Sinan kabil kültürel rotalar, Yedi Kiliseler, Kibele’nin Yolculuğu, Peygamberler Rotası üzere akide rotaları ile peynir rotası, bent yolları gastronomi rotalarını hayata geçirdik. Kruvaziyer turizmde ülkemizin homeport haline gelmesi namına her şeyi hazır ağıl getirdik. Gastronomimizi öncelemek için harekete geçtik. Emeklerimiz yardımıyla dünyanın yer prestijli restoran derecelendirme sistemi olan Michelin Rehberi, İstanbul’u radarına aldı ve 11 Ilk Teşrin’da lokanta listesini açıklayacak. Kazı Bilimi turizminde balaban çalışmalara imza attık. Sabık sene 670 noktada hafriyat yaparak dünyada birinci olduk. Çabucak kazı sayılarını arttırmıyoruz, mevcut kazıların da kazılma sürelerini uzattık.”

Ersoy, Ekin Yolu festivallerini 7 bölgeye duyurmak istediklerini anlatarak, festivallerin, şehirlerin markalaşmasına çokça iri katkılar sağladığını ve getirdiği hareketlilikle özellikle Anadolu’de otellerin doluluk oranlarını yükselttiğini dile getirdi.

Çanakkale’dahi gerçekleştirilen Troya Kültür Yolu Festivali’ni 300 binden aşkın kişinin mülakat ettiğini nâkil Icra Vekili Ersoy, “Önümüzde Başşehir, Beyoğlu, Diyarbakır Firez Yolu Festivalleri var. Konya’bile Mistik Enstrüman Festivali 30 Ilkgüz’e büyüklüğünde devam ediyor. Gelecek yıl ise april ayında İzmir’birlikte Firez Yolu Festivali’ni yapacağız. Adana Portakal Çiçeği Festivali’ni birlikte festivallerimizin zincirine ekliyoruz. Gaziantep ve belirleyeceğimiz 2 ilimizi elan gelecek sene ilkgüz ayında Türkiye Firez Yolu Festivalleri programına karışma ederek 2023’te il sayısını 10’a çıkaracak ve herhangi bir yıl bu sayıyı arttıracağız.” şeklinde konuştu.

Sakıncasız Turizm Sertifikası’nın bu sene sonu itibariyle Tehlikesiz ve Yeşil Turizm Sertifikası’na dönüşeceğini anlatım fail Ersoy, şunları kaydetti:

“Bundan Sonra çağımızda, sürdürülebilirlik, dirimlik ehemmiyet taşıyor. Türkiye bu anlamda heybet bazında geniş kapsamlı bir protokol imzalayan talih oldu. Şümullü bir şekilde 2023, 2025 ve 2030 sonuna büyüklüğünde sektörümüzün tamamlaması gereken kriterler var. Kriterlerin bütünü kısım temsilcilerimizle yapılan toplantılarda netleştirildi. Ilk Teşrin böylecene bunun lansmanını yapacağız.”

Ilbay Yerlikaya: “14 milyon gezmen mihman ettik”

İstanbul Valisi Mürtefi Yerikaya de müstevli döneminde tam dünyada turizm istatistiklerinin allak bullak olduğunu belirterek, “Emin Turizm Sertifikası programıyla farklı ülkelere yaşıt olduk. 2020 ve 2021’üstelik İstanbul’de toplamda 14 milyon turist misafir ettik. Müstevli sonrasında ise hem Türkiye hem üstelik İstanbul, mevrut gezici rakamları noktasında tekrar devir yazmaya devam ediyor.” dedi.

Bu yıl İstanbul’a gelen turist sayısında 16 milyon rakamını yakalayacaklarına inandığını kaydeden Yerlikaya, “Dünyanın sunu girişimci, bildirme misafirperver, sunma iyicene insanlarıyız. Bizim otellerimizin yıldızları, gökteki yıldızlardan daha domuzuna. Bakım sunumumuz üstelik anca. Ancak rakamlarımız alçak gönüllü.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise salgın sonrasında Türkiye’nin arsıulusal turizm arenasına yeryüzü acul aktarılma eden ülkeler arasında olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Orak Ayı ve ağustos ayları çokça aheste geçti. Eylül ayında dahi grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem birlikte sekiz maaş dönemde doluluk ve basar başı gelir ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üstünde seyretmeye bitmeme ediyor. Bu yükseliş trendinin 2022 genelinde, sektörü, 2019’un yani pandemi öncesi dönemin üstüne taşıyacağını umuyoruz. 2023’te değme şey böyle devam ederse, Türkiye turizmde yıla çok şanslı başlayacak. Eski yıllarda olduğu üzere baştan aynı ahir yıl için, 2023 amacıyla rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te çok bembeyaz şekilde alabilmeyi umuyoruz.”

Etkinlikte, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ateşin Yılmaz’ın birlikte TÜROB umumi heyet üyeleri ve turizm sektörünün önde gelen temsilcileri birlikte bir araya geldi.

Share: