Vekil Gelgel: “(2023 bütçesi – İlk evim evvel işyerim kampanyası) 5 milyon 135 bin başvuru ise kuraya katılmaya hak kazandı.”

Nazır Çalım: “(2023 bütçesi – İlk evim geçmiş işyerim kampanyası) 5 milyon 135 bin başvuru ise kuraya katılmaya hak kazandı.”

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çalım:

“(İlk evim geçmiş işyerim kampanyası) 5 milyon 135 bin müracaat ise kuraya katılmaya hak kazandı. Sosyal hane hamlemizin yeryüzü balaban destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin referans sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu. Başvuruların 505 binini emekli, 256 binini özürlü kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar”

ANKARA – Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur, “(İlk evim, önceki işyerim kampanyası) 5 milyon 135 bin başvuru ise kuraya katılmaya türe kazandı. Sosyal hane hamlemizin bildirme balaban destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin başvuru sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu. Başvuruların 505 binini zor, 256 binini sakat kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar” dedi.

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gurur TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda düzenlenen 2023 bütçe görüşmelerine katıldı ve milletvekillerine sokum yaptı. Çekicilik, 2023 yılı Vekâlet bütçesi için vukuf vererek, “2023 yılı Bütçe Teklifinde; Bakanlığımızın bütçesi 24 bilyon 321 milyon 48 bin teklik kendisine yer almaktadır. Bunun birlikte; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’müzün bütçesi 3 bilyon 68 milyon 236 bin liralık, Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’müzün bütçesi bir bilyon 603 milyon 859 bin liralık, İklim Değişikliği Başkanlığı’mızın bütçesi ise 154 milyon 182 bin liradır” ifadelerini kullandı.

Bakan Alım, Türkiye’nin Türkiye Yüzyılı iddiasını ortaya koyan toptan benzeri oyuncu olduğunu söyleyerek, “Ülkemizin bu başarısının bildirme eke nişanesi; 26 bin sosyal donatısıyla alay malay düz yazı ettiğimiz, tıpkısı milyon 170 bin sosyal göz olmuştur. Yunak yuvalarında, geleceğe güvenle vekil 5 milyon vatandaşımız olmuştur. Parçalanmamış ayrımsız trilyon 317 milyar lira yatırım değeriyle dünyaya benzer olan bu içtimai kerem uygulamasını; 38 yıllık düz yazı, imar ve ihya tecrübesine sahip, yerel ve milli imkanları millet yerine ve kavim yararına seferber eden TOKİ Başkanlığımızla gerçekleştirdik. Tabi durmuyor, duraksamıyor, milletimize yuva kazandırmaya devam ediyoruz. Şu dakika 81 ilimizin tamamında; tamam 750 şantiyemizde muttasıl demeden çalışıyor; halihazırda 135 bin bölük ve toplumsal eserin inşasına devam ediyoruz. Bu yılsonuna büyüklüğünde, 60 bin konutumuzu tamamlayarak, ailelerimizin 2023’e kullanılmamış yuvalarında girmelerinin mutluluğunu yaşayacağız. Geçtiğimiz Ilkgüz ayında; Cumhuriyet Altını tarihinin arz büyük toplumsal hane projesini başlattık. 500 bin sosyal konut, 1 milyon altyapısı ve imarı müstahzar ev arsası ve esnafımız için 50 bin hisse senedi yeri projemizi milletimize sunmanın gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Kurum şöyle devam etti:

“Milletimiz, İlk Evim İlk İşyerim Kampanyamızı sahiplendi, 8 milyonu aşan vatandaşımız referans yaptı. 5 milyon 135 bin başvuru ise kuraya katılmaya doğruluk kazandı. Toplumsal basamak hamlemizin yeryüzü şişman destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin başvuru sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu. Başvuruların 505 binini zahmetli, 256 binini sakat kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar. Milletimizin bu alçak desteği cihetiyle elimizi çokça acele sara; 25 Ekim’bile, yani 40 zaman üzere bodur benzeri süre içerisinde, ayrımsız anda cemi 17 ilimizde, evvel 5 bin 615 yuvamızın temel atma törenini; Sincan Lale Meydanını dolduran on binlerce kardeşimizle birlikte, cümbüş içerisinde gerçekleştirdik. Bu konutlarımızla alay malay, ihalesi yapılan ve eksiltme aşamasında olan göz sayımız 9 Teşrinisani itibariyle 15 bin 576 sayısına ulaştı. Tıpkısı yandan ad çekme çekimlerimizi bile 2 dönüş önce, 7 Kasım’bile Ardahan ve Şırnak’ımızdan başlattık. Kâtibiadil huzurunda, diyapozitif bir şekilde yaptığımız kura çekimlerimizi 5 kamer içerisinde, 2023 Mart ayına büyüklüğünde eksiksiz illerimizde tamamlayacağız. Bu hızımızı tıpkı zaman bile duraksatmadan, arz geç 2 sene içerisinde önce 250 bin konutumuzu vatandaşlarımıza teyit edeceğiz.”

Elazığ ve Malatya depremlerine üstelik değinen Gurur, “Benzeri kamer boyunca umum sokaklarını yegâne bir tane dolaştığımız, enkaz alanlarında sabahladığımız, milletimizle kol kola çalıştığımız Elazığ ve Malatya’mızda konutlarımızın 26 bin 711’ini bitirdik ve kardeşlerimize tasdik ettik. Artan 6 bin 101 evimizin inşasına üstelik arz kısa sürede tamamlayıp, tasdik edeceğiz. Tekrar İzmir’dahi, Bayraklı’da; acıları gelişigüzel paylaştığımız, umudu ve hüznü benzeri anda yaşadığımız kardeşlerimizin beraberinde durduk. O acı depremde yıkılan binaların olduğu alanların tamamında; durumunda, aceleci ve gönüllü dönüşümle, İzmir tarihinin yeryüzü balaban dönüşümünü tamamladık. Yapacağımız rezerv konutlarla gelişigüzel bütün 5 bin 61 konuttan bin 404’ünü doğrulama ettik. 3 bin 657 çekince konutu yılsonuna büyüklüğünde tasdik edeceğiz. Adamakıllı İzmir’imizin domuzuna yavrularını istikbale sunma tehlikesiz şekilde taşıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Alım şunları kaydetti:

“Rate Atık Mavi Hareketi ile; bugün Marmara denizimizdeki müsilajın temizlenme çalışmalarından 28 lep ilimizdeki deniz temizliğine ve Van, Beyşehir, Mogan kadar göllerimizdeki temizlik seferberliğimize canlı benzeri şekilde devam ediyoruz. Plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumunu ve 23 bin ton limonluk gazı salımını engelledik. Şimdi poşette gösterdiğimiz başarıyı, depozitoda bile göstereceğiz. Depozito dümen sistemini; 2023’ün sonuna kadar cemi illerimizde ve ilçelerimizde 7.000 depozito reddetme noktasında gerçekleştireceğiz. Rate atılan projesi çatısı altında uyguladığımız tüm bu çalışmalarla; 2017 yılında yüzdelik 13 olan düşüncesiz avantaj oranımızı yüzdelik 27,2’ye çıkardık. 2023 yılında inşallah bu oranı önceki yüzdelik 35’e, 2035 yılında yüzdelik 60’a çıkaracağız.

Share: