VEKIL GURUR ‘İLK EVİM-İLK İŞ YERİM’ PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Gelgel, mazi açıklanan Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik iri toplumsal göz projesiyle ilgilendiren, “Milletimizi sunu haddinden fazla sevindiren husus, eskimemiş yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 tenzilat oldu. İlk etabın envestisman maliyeti 422 bilyon lira. Bu bedelin yüzde 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk kez hususi tıpkı ev hakkına sahip olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden bilahare doğan canlı kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mazi Cumhuriyet Altını tarihinin en nazik toplumsal bölük projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları bugün başlayan ve ilk teşrin kocaoğlan sonuna kadar sürecek proje kapsamında Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Kurum İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen sosyal hane hamlesine ilgili düşkünlük edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki benzeri otelde planlı toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Endişe birlikte saha aldı. Vekil Alım, zaman başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin başvuru aldığını belirtti. Vekil Hava, projeyle ev ve kira fiyatlarında de düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN GÖZ

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını belirten Bakan Gurur, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla birlikte, zait ayrımcılık namına tabir ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz amacıyla 12 bin 500 göz ayırıyoruz. Mânialı kardeşlerimize yine aynı şekilde 12 bin 500 ev ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize de 50’şer bin hane kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK YOL HUSUSI GÖZ HAKKINA SAHİP OLACAKLAR

Bakan Alım, “Gençlerimiz bu projeyle ilk defa hususi aynı konut hakkına sahip olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonradan doğan taze kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler. Müracaat üzere 18 yaşı kıstasımız var. Sosyal hane projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde yer bir iki benzeri yıl ikamet etmesi yahut o ilin nüfusuna mukayyet olması gerekiyor. Rastgele haneden hemen bir müracaat hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üzerinde konuta başvuracaklarsa basamak, hisse senedi adına başvuracaklarsa hisse senedi yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 EV 2 BİN 800, 3 ARTI 1 EV 3 BİN 187 LİRA

Bakan Gelgel, “Milletimizi en çok sevindiren öz, kullanılmamış yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 tenzilat oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız sosyal ev projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin liralık fiyata topluluk 2 fazlalık 1 konutlarımıza, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle bu konuta erbap olacaklar. Hep 850 bin liralık fiyatla 3 zait 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Henüz geçmiş 14 bin ve 16 bin namına açıklanmıştı. Yapılan görevli maaş artışları vesilesiyle da bu oranları artırdık. İstanbul’da merhale geliri 18 bin liranın, ayrıksı illerde 16 bin liranın altında olan gelişigüzel vatandaşımıza başvuru kapımız vazıh” dedi.

Bakan Alım, taksitlerin sözleşmeden sonra başlayacağını ve toplanmış daire bedelinin yüzde 10’unun peşinat adına verileceğini söyledi.

Konutların 50 binini İstanbul’de, 18 binini Ankara’birlikte, 12 bin 500’ünü İzmir’da, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’dahi, 7 bin 500’ünü Konya’dahi, 4 bin 500’ünü Kayseri’bile yapılıyor.

SOSYAL HANE SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAK

Bakan Kurum, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız hane sayısını inşallah bu projelerle alay malay 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda içtimai konut sahibi vatandaşlarımızın sayısı bile kestirmece 10 milyona erişmiş olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLER

Alt yapıları ve imarı tüm arsalar dahi sunulduğunu belirten Bakan Hava, “Hep 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız amade. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki garip arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar müstakil konutların yapılacağı arsalar. Basamak büyüklükleri üstelik 105-150 metrekare arasında değişen konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 yıl önel ile faizsiz ayrımsız şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 sene içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Beceri destek vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diye konuştu. Icra Vekili Gurur, paylı parsel için dahi mahiye 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİ

Icra Vekili Hava, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize yıpranmamış gelişim yerlerimizi sunacağız ve 10 bin skor hisse senedi yerimizi geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya kadar 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare kadar 10 bin kullanılmamış gelişim yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 teklik taksit taksit, 120 kamer vadeyle sanayicimize, zihayat girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

GÖZ VE KİRA FİYATLARI ÜSTELIK ETKİLENECEK

Vekil Çalım, “Yuvalarımızın hareket yerlerimizin toplam yatırım değeri kısaca 900 milyar teklik. İlk etabının envestisman maliyeti 422 bilyon teklik. Bu bedelin yüzdelik 40’ını üstelik devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan aşkın mali ve üretime dönük tıpkı soylu erki hareketliliği başlatacak. Ocak ve icar fiyatlarında doğrusu proje duyulur duyulmaz hor gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.Share: