VEKIL KARAİSMAİLOĞLU İSTANBUL’DA HİZMET FIRTINASI ESTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, ” Türkiye’nin dört bir köşesinde olduğu kabil dünyanın sınırlanmış metropollerinden biri olan İstanbul’bile üstelik hizmet ve yapıt fırtınası estirmeye devam ediyoruz. Tamam çalışmalarımızı 2023 yılının mayıs ayına büyüklüğünde tamamlamayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasındaki soylu erki kazancımız; toplamda 785 milyon 77 bin euro olacaktır” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün saat 11.00’de Sirkeci’de bulunan Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Cümle ve Gelgeç Odaklı yıpranmamış tohum erişim projesinin İlk Ray Kaynağı Töreni’ne katıldı. Icra Vekili Karaismailoğlu çalışmaları yerinde kontrol ettikten sonradan proje süreci hakkında matbuat açıklaması gerçekleştirdi. Matbuat açıklamasının arkası sıra Icra Vekili Karaismailoğlu ve Fatih Şehremini Mehmet Ergün Turan ile ray kaynağı yaptı.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “İstanbul’üstelik, şehir içi raylı sistemlerde ehil olduğumuz vizyonun aktüel bire bir örneği olacak, tıpkısı eksantrik kocaman güne henüz tanık oluyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Erişim ve Reakreasyon Odaklı Transformasyon Projesi ilk ray kaynağı töreni vesilesi ile sizlerle tıpkısı araya gelmekten duyduğum memnuniyeti anlatım ediyor, hepinizi nazikâne selamlıyorum. Türkiye’nin dört bir köşesinde olduğu üzere dünyanın sayılı metropollerinden biri olan İstanbul’dahi üstelik bakım ve yayın fırtınası estirmeye devam ediyoruz. Hoppadak geride bıraktığımız ilk teşrin ayında Türkiye’nin doğusundan batısına dev ulaşım projelerinin hayata geçtiği ve yenilerinin temellerinin atıldığı tıpkı döneme tanık olduk. Yemeden Içmeden Ilk Teşrin kocaoğlan süresince; Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı Yer Altı Treni Hattı’mızın açılışını gerçekleştirerek İstanbullular’ın hizmetine sunduk. Arkası Sıra Çanakkale’üstelik, uyanıklık projelerimizden Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos tünellerinin açılışını gerçekleştirdik. Malatya’yı Sivas’a bağlayan Malatya- Hekimhan Yolu’nu bölünmüş kere yerine hizmete açtık. Diyarbakır Mekân Yolu ve Bitlis Kasaba Yolu ile Kavşağı’nın açılışlarını gerçekleştirdik. Balıkesir Kuzeybatı Yer Yolu’nun temelini attık, Bandırma Ayrımlı Seviyeli Kavşağı’nın açılışını gerçekleştirdik. Geçmiş Kayseri Tramvay hattımızın geçmiş tramvay aracının teyit törenini gerçekleştirdik. Zaman dahi elden tıpkı kent içi raylı bütün projesi değil tıpkısı zamanda bulaşan odaklı yeni nesil muvasala projesi olan Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı herkes projemizde ilk ray kaynağı ile çokça oylumlu bire bir aşamayı başlatıyoruz” dedi.

“TAMAM ÇALIŞMALARI 2023 YILININ MAYIS AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Nazır Karaismailoğlu “Şehirlerde toplu taşımanın ve derrace kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturuyor ve bunun gelişmesine çokça önem veriyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Erişim ve Rekreasyon Odaklı Inkılap Projemiz dahi bunun yer pir örneklerinden biridir. 8,3 kilometrelik, 8 istasyona sahip Sirkeci-Kazlıçeşme hattı ayrımsız raylı dizge projesi olması ile birlikte; 8,5 kilometre bisiklet yolu, 8,5 kilometre yaya yolu, 10 bin 120 metrekare saha ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare sadık sosyal kültürel alanı, 74 bin metrekare bakir yeşil alanı, 3 sayı eğreti ense geçidi, 22 skor karayolu ve bulaşan ast geçidi, Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı, Kumkapı tevessül etmek üzere 4 adet tescilli istasyonu, Sirkeci ve Cankurtaran gelmek için 2 sayı yenilenecek istasyonu ve Kazlıçeşme ile Cerrahpaşa’daki 2 yeni istasyonu ile İstanbul halkına erişim ihtiyacının yanı sıra sosyokültürel, turizm, ekonomik, ekolojik, rekreasyon, spor, balkon, velespit, skuter kabilinden eskimemiş imkanlarla bile melez karakterde, kullanılmamış nesil tıpkı erişim projesi olacaktır. Birlik çalışmalarımızı 2023 yılının mayıs ayına büyüklüğünde tamamlamayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasındaki konuşu kazancımız; Karayolu Bakım ve İşletme kazancından 425 milyon 562 bin euro, kazalardaki eksilme kazancından 116 milyon 971 bin Euro, devir kazancından ise 242 milyon 544 bin euro gelmek üzere hattımızın toplam ekonomik ocakçı 785 milyon 77 bin euro olacaktır” diye konuştu.

Share: