Vekil Kasapoğlu, Ankara’da gençlerle buluştu

GENÇLİK ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, ‘5 Aralık Acun Gönüllüler Günü’ dolayısıyla Ankara’daki Cebeci Kent Yurdu’nda düzenlenen programda, gençlerle bire bir araya geldi.

Nazır Kasapoğlu, vekillik marifetiyle Ankara’daki Cebeci Şehir Yurdu’nda düzenlenen ‘Acun Gönüllüler Günü’ programına katıldı. Burada 81 ilden mevrut ve nezaret desteğiyle çeşitli alanlarda gönüllülük faaliyetleri yürüten gençlerle mülaki Kasapoğlu, hasbilik kavramının önemine değindi. Küresel İnsani Arkalama Raporu’nun 2018 verilerine bakarak, Türkiye’nin dünyanın ‘bildirme kardeş ülkesi’ konumunda olduğunu tamlayan Kasapoğlu, “Bakanlığımız öncülüğünde, kamu, hür teşebbüs ve sivil cemiyet hareket birliğiyle gerçekleşen icraat ve projeler, hamdolsun ki ‘hasbilik olgusu’ açısından alelhusus gençlerimiz ve bilcümle milletimiz tarafından dört elle sahiplenilmiştir. Bakanlığımızın gençliğe ilgilendiren belirlediği amaç ve vizyonun gönüllülüğün kazanımlarıyla uygun örtüşmesi ve bu anlamda gönüllülüğün kurumsal ayrımsız yapıya kavuşturulması hususunda öncül olmak bizler için ayrımsız kıvanma vesilesidir. Tamlık dünyada yapılan icraat, er yaşlarda kazanılan gönüllülük kültürünün dirim boyu sürdüğünü göstermektedir” dedi.

‘GÖNLÜ GENİŞ GENÇLERLE BÜYÜK ADIMLAR ATACAĞIZ’

Kasapoğlu, 2019 yılını ‘Hasbilik Yılı’ zar ederek, ‘2019 Hasbilik Yılı Strateji Belgesi’ni kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatarak, “Bu belgede 6 ciddi garaz belirledik. Bu 6 hedefin hamdolsun stabil çoğunu gerçekleştirdik ama elan gitmemiz gereken, daha fazla çaba göstermemiz müstelzim noktalar var. Faziletli Tedris Yerleşmiş ile hayata geçirdiğimiz, üniversitelerdeki ‘gönüllülük selektif dersi’ bu alamda çokça yetişkin bire bir aşamaydı. Mukavemetli haddinden fazla üniversite etap attı. Girişim atmayan üniversitelerin bile bu makro günde aşama atmalarını bekliyorum. 107 darülfünun bu işe başladı. Idraksiz kalan bütün üniversiteleri bu anlamda seferber etmemiz lazım. Gençlerimiz bu dersleri alıyorlar sonra uygulamaya geçiyorlar. Aplikasyon nerede oluyor; Gençlik Merkezlerinde, nerede Canlı Ofisleri’nde. Bakanlığımızın hararetli altyapısı, spor tesisleri, yurtlar, herhangi bir biri gençlerin emrinde. 2020’bile Ankara’de pandemi döneminde başlattığımız proje ile 4 milyon porsiyon ısıdam yemeği halkımızla buluşturduk. Bunun süresince iş var, akide var ve umut var. Bu sene İslami El Birliği Oyunları’nda binlerce sporseveri Türkiye’de ağırladık. Spor gönüllülerini orada genişlik pir şekilde gördük. Acun Göçebe Oyunları’nın 4’üncüsünü Bursa İznik’te düzenledik. Orada 1500 spor gönüllüsü vardı. Konya’de da 2 binden çok spor gönüllüsü vardı. İnanıyorum kim, spor gönüllülüğünde da gönlü serbest gençlerle elan büyük adımlar atacağız” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, konuşmasının ardından salondaki gençlerle fotoğraf çektirdi. Izlence, Vekil Kasapoğlu’nun salondan ayrılmasının peşi sıra müzik ve dans gösterileriyle devam etti.

Share: