Vekil Kasapoğlu, Eti Üniversitesinin akademik yıl açılışına katıldı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, ” Türkiye’nin sağlam haddinden fazla ilinde şu zaman bakımından yüzde 92, yani 100 kişiden 92’si yurtlara yerleşti. Bunun dünyada, Avrupa’birlikte tek kıyas götürecek örneği bulunmayan.” dedi.

Kasapoğlu, 15 Orak Ayı Şehitleri Spor Kompleksi’nde planlı Hitit Üniversitesi 2022-2023 akademik yılı açım dersinde yaptığı konuşmada, katılımcıların 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nı tebrik etti.

Türkiye’nin kullanılmamış aynı yüzyıla alnı meydanda, başı sarp, bire bir ve el birliği ortamında yürüdüğünü belirten Kasapoğlu, “Bittabi dâhilen ve dışarıdan, gizliden ve havadan kip çokça engelle karşılaştık, berbat oyunlara maruz kaldık. Bu oyunları bilcümle birlikte nakzen, badireleri gelişigüzel aşarak Türkiye’nin gençlerinin bugünü dünden, yarını ise bugünden henüz bol olsun diye niteleyerek yolumuza taviz vermeden hamdolsun ki esasen beraber adına bitmeme ettik.” diye niteleyerek konuştu.

Sağlıktan sanayiye, ulaşıma, altyapıya, spora kadar rastgele alanda takatli çokça başarıya imza attıklarını dile getiren Kasapoğlu, gençlere eğitimde punt eşitliği sağlamada zinde reformlar yaptıklarını vurguladı.

Çağın şartlarının dolgunca değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekici Bakan Kasapoğlu, “Anca bire bir çağda yaşıyoruz ki bugününü yeterince değerlendiremeyen milel, yarınların getireceği karmaşık problemleri çözmede acziyet yaşayacak. O yüzden iyi erişmek, planlama yarmak, hedeflerimizi bereketli sınırlamak ve yalnız yola sürmek gerek.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2002’den bu yana herhangi bir dönem ayrımsız kadem gelecek giderek, ast ve üstyapısını iri ölçüde tamamladığını aktaran Kasapoğlu, ayrımsız yandan dahi ihtiyaçlara göre yıpranmamış hedefler belirleyerek değişip geliştiğini kaydetti.

“Gençlerimizin seçkin sürece katılımını önemsedik”

Türkiye’nin sonuç 21 yıldaki kazanımlarını koruması için duraksama lüksünün olmadığına meni eden Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Bizler gençlerimizin seçkin sürece katılımını önemsedik. Canlı, bakım odaklı politika ve eser anlayışını bilcümle evleviyet kendisine ortaya koyduk. Bunun neticesinde gençlerimizin temas alanda temiz fikirleriyle, vizyoner projeleriyle, enerjileriyle kendilerini kanıtlama ettiklerini görüyoruz. Türkiye’nin gençlerinin Türkiye yüzyılına bildirme güçlü şekilde hazır olduklarını görüyoruz. Takkadak bilgi ve donanım yerine değil, insanca değerler ve ekin açısından birlikte bebek damga vuracak benzeri kalibrede yetişen nesillerin var olduğunu bile görüyoruz.”

Türkiye yüzyılının gençlerin omzunda yükseleceğinin altını çizen Kasapoğlu, Türk gençliğinin dünyanın ihtiyaç duyduğu hep iyice hasletleri bulundurduğunu, insanlığın önüne eskimemiş afak açacağından güvenli olduğunu dile getirdi.

Kasapoğlu, Toyluk ve Spor Bakanlığı kendisine bütün imkanlarını gençlerin önüne serdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye’nin mütehammil çokça ilinde şu zaman bakımından yüzdelik 92, yani 100 kişiden 92’si yurtlara yerleşti. Bunun dünyada, Avrupa’de hiçbir mukayese götürecek örneği bulunmayan. Dünyanın en balaban, en aktif, en mükemmel, yeryüzü eksiksiz ancak altyapısı bizde. Maatteessüf birileri bu konuları sömürme etmeye çalışıyor amma onların bizim bu gayretlerimizi istismar etmesine, gençlerimizin umutlarını sömürme etmesine, çalmasına asla fırsat vermedik ve asla fırsat vermeyeceğiz.

Manipülasyonlara, algı operasyonlarına, yalana, iftiraya katiyen prim vermeyen bir deneyimsizlik var. Biz bu toyluk üzere çalışmayı, koşmayı, gayret göstermeyi izzetinefis tanıdık ve hamdolsun gine bir ruhla bu deneyimsizlik için, bu gençlerle birlikte yürümeye, koşmaya, henüz işlek yarınlara bitmeme edeceğiz.”

Bu yıl sıkı ücretlerine bindirim yapmadıklarını hatırlatan Kasapoğlu, tagaddi yardımını da kısaca 2,5 merhametsiz artırarak 750 liradan 1800 liraya yükselttiklerini anlatım etti.

Gençleri Bakanlığın bütün yatırımlarından yer dolgunca şekilde istifade etmeye davet fail Kasapoğlu, öğrencilere hasbilik hareketlerine pekâlâ katılmalarını ve günün anlaşılan kısmını kesinkes spor yapmaya ayırmalarını tavsiye etti.

Dersin peşi sıra Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uca Osman Öztürk ve Çorum Şehremaneti Başkanvekili İsmail Yağbat, Bakan Kasapoğlu’na Çorum ziyareti anısına bağış takdim etti.

Kasapoğlu, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının sponsorluğunda Eti Üniversitesince düzenlenen sonbahar festivalini da ülfet ederek, öğrencilerle şarkıcı Sinan Akçıl konserini izledi.

Programa Çorum Valisi Mustafa Dikici, DÜRÜST Fırka Çorum Milletvekili Erol Kavuncu birlikte katıldı.

Share: