Veli Ağbaba: “Türkiye’nin Adı ‘Tuhaf Ölümler Ülkesi’ Bunun da Yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Veli Ağbaba, “Tıpkı ülkenin kalitesi, gelişmişliği insanların ölümüyle ölçülür ve maalesef, yirmi yıldan beri ülkeyi getirdiğiniz nitelik bu. Türkiye’nin adı ‘yadırganan ölümler ülkesi’ bunun birlikte yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Iye Ağbaba, geçmiş TBMM Umumi Kurulunda yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Türkiye dünyanın tek coğrafyasında yaşanmayan ölümler ülkesi, farklı ölümler ülkesi. Dünyanın tek ülkesinde 21’inci yüzyılda soba gazından insanlar zehirlenerek ölmez. Dünyanın hiçbir ülkesinde yılda 800 yaşama boğularak layemut garip ölümler ülkesinde olur. Dünyanın tek ülkesinde şofbenden sızan gazla evet dahi dünyanın hiçbir ülkesinde çadırda uyurken insanlar yanarak layemut. Dünyanın tek ülkesinde yılda 500 hayat sahte alkolden âlem layemut. Dünyanın tek ülkesinde insanlar Erzurum’un göbeğinde, güneş salda donarak layemut ama tuhaf ölümler ülkesinde bunların hepsi evet. Gine, dünyanın tek ülkesinde minibüsün süresince insanlar boğulmaz. Göçük altında insanlar unutulmaz. Bugün bibi Elbistan’bile madenin altında, göçüğün altında 9 emanet cesetleri çıkarılmamış durumda.

“TÜRKİYE’DE HAYAT CABA, ÖLÜM ÇARPIK ÇURPUK”

Ayrımsız ülkenin gelişmişliği o ülkedeki AVM sayılarıyla, yollarla, köprülerle ölçülmez. Bire Bir ülkenin gelişmişliği o ülkedeki insanların elbette öldüğüyle ölçülür. Tıpkı ülkenin gelişmişliği insanın yaşamına verilen değerle ölçülür. Gelişmişlik ‘Kazara zindelik direği düşer ölürüm’ diye korkmamaktır. Gelişmişlik, rögar kapağından düşüp ahiret yolculuğu akla gelmemesidir. Gelişmişlik balkonda otururken ayrımsız maganda kurşunuyla ölümün olmamasıdır. Trafikte, sokakta, kaldırımda, yatakta, balkonda ahiret yolculuğu branş geziyor. Dirim emeksiz, ölüm yer süssüz kere. Dünyanın tek ülkesinde dere yatağına yapı yapıldığı amacıyla yüzlerce insan ölmez. Dünyanın hiçbir ülkesinde yüzlerce insan ölmesine rağmen Türkiye’deki kabil tıpkı tek can cezalandırılmamış kalmaz. Bu saydığım olaylardan geçtiğimiz sene yaşanan Kastamonu ve Sinop’taki ölümlerden kontekst da bir biricik güç cezalandırılmadı. Dünyanın hiçbir ülkesinde insanlar evde otururken başat basarak ölmez. Hatırlayın, Samsun’üstelik 2011 yılında TOKİ konut yapmış, insanlar evde otururken sel basıyor ve 9 güç ölüyor lüp ortamında, 9 kişi ölüyor. İstanbul’un göbeğinde yıllarca yönettiğiniz, rantını yediğiniz İstanbul’üstelik, ihanet ettiğiniz İstanbul’birlikte bire bir başat baskını oluyor, içindeki eş emekçilerle gelişigüzel tam 31 yaşama ölüyor. Nerede ölüyor? Servis aracının süresince, selin içerisinde ölüyor.

” HERHANGI BIR YIL YÜZLERCE BALA VE CANLI BOĞULUYOR. DEFAATLE OKULLARA YÜZME DERSİ KONULMASI İÇİN TEKLİF VERDİK”

Seçme sene insanlar boğularak ölüyor. Yaz mevsimi gelince gençlerimiz, çocuklarımız ölüyor ülkeyi yönetenler her sene bu ölümleri izlemeye bitmeme ediyor. Bu yıl yemeden içmeden Adana’üstelik 28 gencimiz boğularak sönük, geçen sene 90 kişi boğularak durgun. Münasebet? İnsanlar dünyanın özge ülkelerinde münasebet boğularak ölmüyor? Çünkü başka ülkeler hazırlık alıyor. Ne yapıyor? Milletvekili olduğum günden beri yasa teklifi veriyorum, okullarda yüzme dersi ilişkin kılınsın diye niteleyerek ama bu görmezden geliniyor ve maatteessüf bu yüzme kursları verilmediği üzere gençlerimiz ölüyor. Şunu söyleyeyim ati sene bile ölmeye devam edecek amma bilin kim gelecek yıl ilkokullarda yüzme dersi vabeste olacak. Kuşkusuz olsa sizin çocuklarınızı havuzlu villada oturuyor, bittabi olsa sizinkiler havuzun karşısında kızıllık şekeri çekerek oturuyorlar, kimsesiz fukara sizin umurunuzda değil.

“6 YILDA 104 KİŞİ MAGANDA KURŞUNUYLA HAYATINI KAYBETTİ”

Seçme yıl maganda kurşunuyla insanlar katlediliyor. Sonuç şeş yılda 104 herif katledilmiş. ya bu dünyanın herhangi bir ülkesinde olsa tıpkısı cezalandırılır; bu işe tedarik almayan, o silaha mezuniyet veren evet bile vermeyen eş cezalandırılır ama bizde ne hazırlık var hangi ceza var. Gene yeri gelmişken söyleyeyim, bu ferdî silahlanmaya cebin cemiyet adına, Türkiye olarak bilcümle birlikte cebin durmalıyız ve bu ferdî silahlanma konusuna bütün beraber tedbir almalıyız. Düğünlerde, maçlarda silah havaya sıkılıyor, balkonda çayını içen canli ölüyor.

“KAZANCI BEDİH’İ SOBADAN SIZAN GAZDAN KAYBETTİK. BU HEPİMİZİN UTANCIDIR”

Siz on paralık dünyanın tek ülkesinde yoksulluktan gaz bağlatamadığı üzere soba gazından, sobadan zehirlenip ölen eş duydunuz mu evet? Bakın, anca benzeri mevki düşünün ki, Ocakçı Bedih, Türkiye’nin arz kebir seslerinden birisi. Ocakçı Bedih ve eşi nasıl öldü biliyor musunuz? Ateşçi Bedih ve eşi sobadan sızan gazla, karbondioksitle öldü. Bu dahi hepimizin, herkesin utancıdır, en çok dahi ülkeyi yönetenlerin utancıdır. Yaz gelince insanlarımız genişlemek için ölüyor, kış gelince insanlarımız ısınmak amacıyla ölüyor.

“12 KIZ ÇOCUĞU YANARAK CAN VERDİ”

Öyle benzeri mutluluk yarattınız kim benzeri taraftan benzeri grup zenginleşiyor, başka taraftan toplumun degaje kesimleri yoksullaşmaya bitmeme ediyor. Anca benzeri âdem tipi yarattınız kim maatteessüf sonradan ensesi kalın olan, aceleci varlıklı olan, allık şekeri çeken, begayet arabalara binen tıpkı toyluk yarattınız. Bu ülkede maalesef zavallı alperen çocukları okusun diye niteleyerek yurda verilir, 21’inci yüzyılda 12 kimsesiz derviş çocuğu cayır cayır yanarak ölüyor. Maatteessüf ne ceza var ne hazırlık var; ayrımsız bile olmayan benzeri öz elan var: Ülkeyi yönetenlerde vicdan yok.

“TÜİK’E BAKARAK NEDENİ BİLİNMEYEN 25 BİN ÖLÜM VAR”

Sirkeci’üstelik arabalı vapurdan denize sakıt araçtan 6,5 yaşındaki Ece ile anneannesi öldü. Kütahya’de suçu sadece yolda yürümek olan hayatiyet çarpmasında sonucunda 17 yaşında Ulak Pekuslu ölüyor, düzme şarap dolayısıyla yılda 500 adam ölüyor. Ulvi Şeker’le alay malay 2015 yılında Samatya Hastanesine gittik, inanamadık; bir anda 45 hayat camit. TÜİK diyor kim; ‘Nedeni adsız 25.541 ahiret yolculuğu var, 25.541; kaza sonucu zehirlenme zımnında ölen birey sayısı 689, ilçe sonucu sukut dolayısıyla ölen kişi sayısı 3.220.’ Düzme alkolden 500 emanet ölüyor. Soylu’nun önergeye verdiği yanıta göre 2015-2022 yılları arasında 108.905 yurttaş zehirlenmiş.

“TÜRKİYE’NİN ALÇAK ‘TUHAF ÖLÜMLER ÜLKESİ’ BUNUN ÜSTELIK YÖNETİCİSİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN”

İstanbul’un liyakatli Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun yönettiği İstanbul’de, tek metrobüs çarpışınca sizin yandaş iletişim araçları hangi yapıyor? ‘İmamoğlu ilçe yaptı’ diyor. Tamam bu saydığım ölümlerin sorumlusu kim? Sizsiniz. Siz eskimemiş suçlu bulabilirsiniz, diyebilirsiniz kim: ‘Bizim günahımız yok, Kamera yaptı.’ Maşallah, manipülasyonda, algıda sizin elinize akarsu dökecek tıpkı politik akıntı mevrut değil. Bunun sorumlusu sizsiniz. Bire Bir ülkenin kalitesi, gelişmişliği insanların ölümüyle ölçülür ve maalesef, yirmi yıldan beri ülkeyi getirdiğiniz boyut bu. Türkiye’nin adı ‘yadırganan ölümler ülkesi’ bunun da yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan.”

Share: