VETERİNER HEKİMLER, ÇIKMAZ HAYVANLARINA ÜSTELIK TRAFİK SİGORTASI İSTİYOR

ADANA Baytar Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, gidiş geliş kazalarında yaralanan çıkmaz hayvanlarının tedavi masraflarının sigorta şirketlerince karşılanmadığını belirterek, Sigorta şirketleri çabucak sahipli olan hayvanların tedavi masraflarını karşılıyor. Onu üstelik kazada efsanevi kusurlu değilse ödüyor. Sahipsiz ya de sahipli hayvan diyerek ayırmadan otama masraflarının kazaya karışan otomobilin gidiş geliş sigortasından karşılanması bu işin yeryüzü görgüsüz çözümüdür dedi.

Türkiye’de gidiş geliş kazasında zedelenmek sonucu yaralanan sahipli hayvanın tedavi masrafları sürücünün gidiş geliş sigortası vasıtasıyla karşılanırken, bu genişlik sokak hayvanları amacıyla başkalık gösteriyor. Sahipli hayvana çoğaltan güdücü, baytar kliniğinde masrafları karşıladıktan sonraları sigorta şirketine faturayı ibraz ederek hoşgörüsüz ifa alabiliyor ancak kaza sonucu yaralanan sahipsiz sokak hayvanlarının otama masrafları, trafik sigortası kapsamına alınmadığı için ödenmiyor. Bu durumun çıkmaz hayvanları için dokunaklı hamur olduğunu belirten Adana Baytar Hekimler Odası Başkanı Köse, düzenlemenin yeniden ele alınması gerektiğini belirtti.

‘MASRAFTAN KORKUP GÖRMEZDEN GELEBİLİYORLAR’

Trafik kazasında yaralanan sokak hayvanlarına ivedili müdahalenin veteriner kliniklerinde ücretsiz yapıldığını fakat elan ahir otama sürecinde masrafların, hayvanı getiren gönül eliyle ödenmesi gerektiğini anlatan Nihat Köse, yalnız belediye barınaklarının cemi süreci ücretsiz gerçekleştirdiğini söyledi. Bu noktada gidiş geliş sigortalarının devreye girmesi gerektiğini vurgulayan Köse, ‘Sigorta şirketleri hemen sahipli olan hayvanların otama masraflarını karşılıyor. Onu birlikte kazada hayvan kusurlu değilse ödüyor. Çıkmaz hayvanları için tek maddesel bindi yok. Böyle olunca insanlar masraftan korkup dertli hayvanı görmezden gelebiliyor. Iyesiz evet birlikte sahipli efsanevi, diye niteleyerek ayırmadan otama masraflarının kazaya müdahil otomobilin trafik sigortasından karşılanması bu işin sunu mahdut çözümüdür’ diye niteleyerek konuştu.

Kazada yaralanan çıkmaz hayvanını otama amacıyla getirenden ecir talep edince tepkiyle karşılaştıklarını söyleyen baytar Orhun Göğebakan ise ağırlık durumda kaldıklarını vurguladı. Hayvanlar amacıyla herkesin ilişki olup akıntı etmesi gerektiğini tamlayan Göğebakan, ‘Bu konuya herkes pozitif yaklaşmalı ve ortak çözüm bulunmalıdır. Bu şekilde birçok çıkmaz hayvanı maddesel durumlardan ekolojik ortam yaralı halde ölüme metrukiyet edilebiliyor. Bu durumun önüne geçilmeli’ dedi.

YARALI ÇIKMAZ KEDİSİNİ AMELİYAT ETTİRDİ

Öte yandan evinin uğrunda araba çarpması sonucu bacağı alıngan çocuk çıkmaz kedisini veteriner kliniğine getiren ve masrafları kendi cebinden ödeyerek faaliyetler ettiren Kaan Cansever ise sigorta şirketlerine çağrıda bulunarak, ‘Bu minik kediyi gördüm ve tedavi ettirdim ancak seçme efsanevi onun büyüklüğünde bahtlı olmayabiliyor. Bu hayvanlar biri müzaheret ederse hayata tutunabiliyor. Banko kullanılmamış ayrımsız aranjman gelmeli ve sigorta şirketleri elini taşın altına koymalıdır’ diye konuştu.Share: